Táta Falbr a odborářské hrátky

Máme za sebou první demonstraci policistů, hasičů, zdravotníků a dalších státních zaměstnanců. Pokračování protestů se dá v brzké době očekávat znovu. Komu by se taky líbilo, že mu chtějí sebrat 10% platu? Nejenže to číslo vypadá poměrně vysoké, ale navíc ze všech stran zaznívá, jak jsou tyto skupiny nedoceněné a špatně placené. Jenže v porovnání s kým?

O výši platů státních zaměstnanců už tady bylo psáno dřív. A i když je průměr ošidná veličina (když sní jeden celé kuře a druhý je o hladu, měli oba kuřete půlku), zůstává faktem, že mzda policistů, hasičů, zdravotníků atd. je nad průměrnou mzdou v České republice. A to celkem o dost.

Protestovat proti snížení platů je pochopitelná reakce. Zvlášť, když tyto skupiny byly zvyklé na pravidelný zvyšující se přísun financí na mzdy. A koho by zajímalo, že na to není? Na dluh se přece žije tak pohodlně, když to člověk nemusí splácet. A zatímco se snažím posbírat poslední zbytky sympatií pro takové jednání a říkám si, že bych na jejich místě možná nejednal jinak, zazní z éteru hlas bývalého odborářského bosse Richarda Falbra. A jsem zase zpátky na zemi a pěkně po hubě!

Táta pracujících si ve svém europoslaneckém chlívečku asi ještě neuvědomil, že kolem nás prošla krize. Přirozenou reakcí na snižující se příjmy je šetření a úspory. V normálně fungujícím prostředí běžná věc, kterou na vlastní kůži pocítilo hodně zaměstnanců v soukromých firmách. Ale dovolit si něco podobného vůči státním zaměstnancům? Neslýchaná drzost, na kterou musí být ze strany odborů pádná odpověď. Když už není možné si po vzoru soudců snížení platů přímo zakázat, tak si ho zkusíme alespoň vyvzdorovat! Demonstruje půlka Evropy, tak proč ne i u nás?

Docela by mě zajímalo, jestli by Falbr znal odpověď na otázku, jaké jsou mzdy u demonstrujících na náměstí Jana Palacha. A jaké mají policisté a hasiči odchodné a důchody. Jestli mají stejné podmínky i jiní „běžní“ zaměstnanci, o soukromě podnikajících ani nemluvě.

Recept pana Falbra je jednoduchý. Musí se jednat, a strany tripartity (vláda + odbory + zaměstnavatelé) se musí poslouchat. Hmm, to zní rozumě. Pod nátlakem demonstrací a stávek se diskutuje jedna radost. Hned v další větě je také upřesnění kdo koho má poslouchat. Nečas s Kalouskem odborníky z odborů. Protože ti ví dobře jak na to. Ty miliardy na mzdy už se někde vyškrábnou. Nejlíp tam, kde se dotyční neumí ozvat, a dají se lépe podojit.

[ilustrační foto: Stanislav Zbyněk, ČTK]