Jak šíří koronavirus očkovaní? Netestujeme je, tak nevíme, přiznává šéf ÚZIS Dušek.

Ladislav Dušek

Ladislav Dušek, ředitel ÚZIS

V rámci pandemické Tečky byla očkovaným slíbená privilegia. Stačilo se zaprodat, jehlou v těle potvrdit opakovaně svou poslušnost, a otevřel se před vámi covidový normál. Nezbavili jste se sice respirátorů, protože ty jsou výborné jako znak podrobení v rámci psychologické hry, která se s námi hraje. Ale až na výjimky vás mohli přestat zajímat testy držící celou plandemii v chodu. Dokonce nemusíte ani do karantény, když jste v kontaktu s „nakaženým kontaktem“. Zatímco neočkovaní se musí v rámci covidového apartheidu prokazovat při běžných činnostech negativním testem, očkovaní mohou nákazu bez kontroly šířit dál. Přesto mají někteří tu drzost, svádět právě na neočkované šíření koronaviru. Kde a čím to máte podložené?

„Nevíme, kolik se nakazilo naočkovaných, protože se to nezjišťuje. O mnoha nakažených očkovaných se vůbec nemusí vědět, protože se netestují.“
Ladislav Dušek, ředitel ÚZIS

Jaká je skutečná situace, alespoň částečně přiznal v rozhovoru ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Jeho vyjádření tak trochu připomínají nedávné upřímné vyjádření slovenského statistika Richarda Kollára, který přiznal: „Vůbec nevíme, co se děje. Jsme v datovém pekle“.

Hned první otázka redaktora je poměrně zajímavá:

Podle posledních dat zhruba 75 procent nově nakažených jsou nenaočkovaní lidé, zbývajících 25 procent jsou očkovaní. Jsou ta data vůbec vypovídající, když se očkovaní lidé netestují, protože už při vstupech na akce nemusí? Třeba já si ani už nepamatuji, kdy jsem byl naposledy testován. Kdyby tak činili, ty poměry by byly třeba úplně jiné a ukázalo by se, že nákaza se šíří třeba ve větší míře i právě mezi očkovanými.

To je naprosto správná otázka. Ti očkovaní jsou testovaní buď kvůli tomu, že je k tomu nutí například cestování, kde bez ohledu na vakcinaci potřebují test. Dále tam jsou i preventivní testy, tedy indikované lékařem, to se týká zejména lidí v seniorním věku. A jsou tam testy indikované hygieniky, například protože se kolem vás vyskytl klastr nebo se objeví případy nákazy ve vašem okolí.

Když se jako očkovaný setkám s pozitivním člověkem, tak nemusím ani do karantény, ani na test. A když nepůjdu ze své vůle, tak i kdybych byl pozitivní a nákazu sám šířil, tak se to nikdo nedozví…

Pokud vás hygienická stanice vyzve a bude vás indikovat k testování z nějakého důvodu, třeba kvůli klastru ve vašem okolí, tak ten test musíte absolvovat. Pokud se zjistí, že jste pozitivní, tak jste pozitivní. Drtivá většina těch pozitivně testovaných jsou nákazy, které byly zachytávány krátce po podání dávky, takže člověk ještě nemohl být úplně chráněn. Ale ono se ukazuje, že delta umí i přes očkování nakazit. Směrem do podzimu bude ta pravděpodobnost narůstat.

Trochu jsme utekli od původní otázky, jak moc jsou tedy ta data vypovídající, když netestujeme všechny stejně?

Do jaké míry je to vypovídající? Je to popisná analýza, která postupem času roste. Jak narůstá počet naočkovaných lidí druhou dávkou, tak roste i pravděpodobnost, že se tento člověk setká s virem. Do toho roste i doba od toho samotného očkování a ta imunita může slábnout. Ta procenta z nově nakažených, co jsou vakcinovaní, zatím vnímejme jako průběžné sledování.

Tvrdíte, že virová nálož je mezi mladými neočkovanými, kteří se ale prakticky nonstop kvůli nejrůznějším akcím testují. Nemůže být ta nálož ale i v jiných věkových skupinách, které jsou proočkované, ale my to nevidíme a fakticky je přehlížíme kvůli tomu, že se netestují, a nemáme se to jak dozvědět?

Samozřejmě máte pravdu a platí základní doktrína, že pokud netestuji, tak nevidím. Určitá míra zkreslení tam tedy může být, a proto jsem vám už odpověděl, že teprve podzim jednoznačně ukáže, s jakou silou ta nákaza dokáže prolomit vakcinaci.

Točíme se kolem toho celý rozhovor. Očkovaní lidé se mohou nakazit a šířit covid dál. Sleduje se, jakou mají tito lidé virovou nálož, tedy jaká je šance, že pozitivní naočkovaný člověk nakazí dalšího člověka? To by totiž mohl být celkem pěkný ukazatel toho, jak moc velký problém je pro okolí nakažený očkovaný člověk, který vůbec nemusí vědět, že je šiřitelem.

Ano, potenciál nakažlivosti očkovaným se zjišťuje. Nejsem na tohle expert, abych to posuzoval. Jak moc je to problém, že ten nakažený očkovaný nakazí další lidi, to nám ukáže zase až spíše to září, až začnou lidi normálně žít. Až se začnou v práci setkávat větší kolektivy, děti budou ve škole, tak do 14 dnů při trasování budeme vidět potenciál šíření nákazy z toho očkovaného. Takže to uzavřeme, určitě se to sleduje, určitě ta data budou. Ale až za několik týdnů.

„Průměrně je teď přijímáno do nemocnic denně asi pět pacientů s covidem. Řada z nich má hlášen lehký průběh, nebo dokonce asymptomatický. To znamená, a můžeme dovozovat, že třeba přišli do nemocnice s nějakým jiným zdravotním problémem, a přitom se zjistilo při testu, že jsou pozitivní“

Alfou a omegou tedy má být očkování. Podívejme se ale například na Británii a Izrael, obě země jsou výrazně proočkované. V Británii nemají opatření, nic se neřeší, covid-19 berou jako běžnou chřipku, vedle toho stojí Izrael, kde i přes masivní proočkovanost letí čísla raketově vzhůru. Jak si to vysvětlujete, o čem to vypovídá?

Neumím odpovědět, protože neznám situaci v těchto státech. Záleží to na spoustě faktorů, netroufám si posuzovat jejich životní styly a chování dané populace. Když jsem se ale třeba bavil s kolegy v Izraeli, tak měli velký problém s praktikujícími, ortodoxními náboženskými komunitami, které se pravidelně scházejí. Ve velkých počtech slaví nějaké náboženské svátky, nebo dokonce i třeba konec týdne. Zatímco v Británii nic takového není. Největší problém na podzim tam byli přistěhovalci, kteří například z Indie měli hodně těch importů nákazy.

Přečtěte si pozorně celý rozhovor, v uhýbání odpovědi pan Dušek odborník je. Šéf státní statistiky místo jasných čísel jen mlží a odkazuje na září. Jeho jediným východiskem je samozřejmě vakcína, ale neumí to datově ničím podložit.

Přitom ze zahraničních studií už víme, že plně očkovaní lidé se mohou nakazit a mohou virus šířit na ostatní. Že varianta Delta produkuje stejně vysoké množství viru jak u neočkovaných, tak u plně očkovaných osob. Ale i třeba to, že „Izrael je fungující experimentální laboratoř, ze které se můžeme učit“.

„Izrael je modelem Je to fungující experimentální laboratoř, ze které se můžeme učit.“
Eric Topol, lékař-vědec společnosti Scripps Research

Jak daleko je to od experimentu na lidech?

Zdroje:
Kolik se nakazilo očkovaných? Kde netestujeme, tam nevidíme, přiznává Dušek
Delta Variant: What We Know About the Science
Science Brief: COVID-19 Vaccines and Vaccination
A grim warning from Israel: Vaccination blunts, but does not defeat Delta

Foto: Milan Malíček, Právo

 

Vůbec nevíme, co se děje. Jsme v datovém pekle, přiznává matematik Richard Kollár.