Dezinformace o covid-19 na Ministerstvu zdravotnictví České republiky.

Ministerstvo zdravotnictví na svém webu zveřejňuje „Dezinformace o covid-19„. Jsou pod nimi podepsány Semantic Visions a Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, tedy útvar Ministerstva vnitra ČR. Když už mělo MZČR potřebu se nějak vymezit proti jiným než oficiálně schváleným informacím a řešit to na svém webu, mohlo to alespoň udělat samo a pořádně. Výsledná prezentace na koronavirus.mzcr.cz/dezinformace-o-covid-19 vypadá jako práce žáka střední školy, který si na chvíli sedl k počítači a použil vyhledávání.

Agentura Semantic Visions je podle vlastní prezentace schopná v reálném čase pokrýt 90 procent globálního internetového zpravodajského obsahu. Přesto dá na stránky ministerstva jako ukázku webů šířících dezinformace Aeronet a Otevrisvoumysl, v obou případech jen s jedním konkrétním příkladem. A za to ještě někdo z našich peněz platí.

Kdybychom chtěli brát vážně dezinformace o koronaviru, bylo by dobré začít na prvním místě protiepidemickým systémem PES a kompetencemi, které daly této absurdní matematické konstrukci pravomoc rozhodovat o opatřeních = zákazech a restrikcích během zdravotní epidemie. Podřizování se výsledkům fiktivní stupnice nebezpečí nákazy, pro kterou by deset jiných matematiků (natož pak lékařů nebo epidemiologů) napsalo naprosto odlišný výpočet, jde nazvat jinak než manipulace?

Pojďme se podívat na jednotlivé body, které fact-checkingové agentury, jistě nezávislé na zadavateli, za peníze daňových poplatníků, zveřejnily na webu Ministerstva zdravotnictví jako dezinformace o covid-19:

Očkování jako totalitní nástroj

MZČR: Jedna z dezinformací se zaměřuje na spekulace o povinném očkování a očkovacím pasu. Plánované očkování proti covid-19 je vydávané za povinné pro všechny občany ČR pod hrozbou tvrdých trestů, přestože Ministerstvo zdravotnictví ČR plánuje pouze dobrovolné očkování, které bude navíc pro všechny občany zdarma. V jiné variantě tohoto narativu jsou šířeny dezinformace o takzvaném vakcinačním pasu, podle kterých budou těm, kteří se očkovat nenechají, odebírány základní lidská práva a svobody.Očkování proti COVID-19 je v České republice hrazené ze zdravotního pojištění, není tedy v žádném případě zdarma. Mimochodem to nejsou ani testy na koronavirus. Když nemusím na místě nic zaplatit, ještě to ani omylem neznamená, že je to zdarma. Zkuste někdy nahlédnout do svých zdravotních karet, jaké položky jsou účtované pojišťovně.

Důležitější na této údajné „dezinformaci“ je dobrovolnost očkování a zřízení vakcinačních pasů. Je opravdu smutné a svým způsobem neskutečné, že se ministerstvo vyhrazuje proti informacím, které jeho představitelé sami prezentují, a spíš než o předmětu samotném se vede diskuse jen o formě. Tady třeba odhaduje Prymula očkovací pasy od června, tady potvrzuje covid pas i Blatný, s očkovacím pasem se bude chodit do restaurace či posilovny, a jenom s ním se bude dát cestovat.

Doufám, že novodobí cenzoři stejně rychle vyhodnotí závadnost uváděných informací, a už brzy se mezi dezinformátory na webu MZČR objeví jména jako Blatný, Prymula, a seznam zpravodajských serverů, které nepravdivé informace o vakcinačním pasu přinesly. Ale je samozřejmě možné, že je to jenom otázka definice základních lidských práv a svobod. Vakcína je dobrovolná, jenom bez ní musíte zůstat sedět na prdeli doma.

Zdroje:
Vakcinační pas usnadní cestování, motivují k očkování Prymula i Blatný
Do restaurace či posilovny s očkovacím pasem. Roman Prymula nastínil, kdy bude zaveden s plnou funkcí
Lockdown do února, očkovací pasy od června. Pozor na další příliš rychlé rozvolnění, varuje Roman Prymula
Očkovací covid pas má usnadnit cestování. Testuje ho Británie. Chystá jej i Česko

Nízká spolehlivost antigenních testů

MZČR: Některé dezinformační weby tvrdí, že jejich spolehlivost je velmi nízká a že pozitivitu vyvolává nejen koronavirus, ale třeba i některé potraviny. Toto není pravda.
Antigenní testy na covid-19 jsou vhodné pro široké použití. Jejich spolehlivost je až 90 %. Ukázala to studie Nemocnice Karviná-Ráj a Zdravotního ústavu v Ostravě, která srovnávala metodu PCR právě s antigenními testy. PCR testy mohou po prodělané nemoci vykazovat delší dobu pozitivitu, aniž by osoba musela být infekční. To u antigenních testů nehrozí. Provádějí se také výtěrem z nosohltanu, ale místo genetické informace viru se hledají antigeny na jeho povrchu. Jsou také rychlejší a levnější.Ministerstvo resp. jeho agentury se odvolávají na studii z Nemocnice Karviná-Ráj. Tam byla v jedné větě zmíněná až 90%-ní spolehlivost a to za podmínky, že budou použité jen některé testy, které takovou účinnost dosahují. Máme ale k dispozici další studie [1] [2] [3] i příklady z praxe, kdy se chybovost antigenních testů reálně pohybuje okolo 30%. Navíc nevěrohodnost antigenních testů potvrdilo samo ministerstvo tím, že pozitivitu z antigenního testu si ještě musíte jít ověřit na PCR test. Jaký jiný důkaz nespolehlivosti chcete?

Zajímavé je v tomto odstavci přiznání, že PCR testy prokazují po prodělání nemoci delší dobu pozitivitu, aniž by dotyčný musel být infekční. Kolik takových výsledků započítáváme do statistiky „nemocných“? Pozitivně testovaný nerovná se infekční a už vůbec ne nemocný. Kdy změní Ministerstvo zdravotnictví svou metodiku v určování případů covid-19, aby dál nešířilo dezinformace?

Zdroje:
Celoplošné testovanie: Načo, veď testy sú nespoľahlivé?
Antigenní testy nejsou spolehlivé, ukazuje provedená studie
Antigenní testy se pro plošné testování nehodí, covid-19 neodhalí u třetiny nakažených, varuje mikrobiolog
Rychlé, levné, ale málo spolehlivé. Antigenní testy neodhalily třetinu nakažených
Iba blázon robí dookola stále to isté a čaká od toho iný výsledok

Má očkování význam pro ty, co nemoc prodělali?

MZČR: Určitě! Tzv. post infekční imunita není celoživotní ani dlouhodobá. Očkovací látka vytvoří daleko vyšší hladiny protilátek a buněčnou imunitu. Taková imunita je robustnější, a proto také dlouhodobější. K zastavení šíření covid-19 je potřeba dosáhnout 60-70% imunizace společnosti. Kolektivní imunity lze efektivně a nejrychleji dosáhnout jen očkováním. Samovolné promoření by mělo za následek velké množství obětí, ve hře by byla i neustálá hrozba kolapsu zdravotního systému.Tvrdit v současné době, že vakcína proti COVID-9 je vhodná i pro ty, co už nemoc prodělali, je nejen nezodpovědné, ale může to být i hazard se zdravím. Neexistují žádné studie, které by podobné tvrzení prokazovaly. Z testovacích skupin při vývoji vakcín byli záměrně vyloučení lidé s již prodělanou nákazou. Imunita po infekci není dlouhodobá ani celoživotní, ale po vakcíně bude? Bez předložení podkladů, ze kterých takové tvrzení vychází, nemá smysl vést diskusi. Bohužel, ministerstvo své analýzy a zdroje před veřejností tají.

Zdroje:
Kdo prodělal COVID-19, nemusí se očkovat. Nebojme se, pomáhá čerstvý vzduch a sport.
Interní materiály. Ministerstvo zdravotnictví tají analýzy dezinformací o covidu

Výroky známých osobností jsou zneužívány pro propagaci dezinformací

MZČR: Výrazně se projevil trend, který můžeme pozorovat po většinu trvání pandemie, a to přebírání výrazných výroků a silných prohlášení veřejně známých osobností a odborníků dezinformačními weby, které je používají pro podporu jimi propagovaných dezinformací a konspiračních teorií. V poslední době k tomu došlo například s výstupy Václava Klause.Respektovaný epidemiolog prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. a exprezident prof. Ing. Václav Klaus, CSc. se dostali na web Ministerstva zdravotnictví ČR jako dezinformátoři. I to je možné v roce 2021. Po urgencích a dopisech obou pánů byl titulek z původního „Známé osobnosti propagují dezinformace“ změněný na současný, a jméno profesora Berana bylo nakonec v tichosti odstraněno. Bez vysvětlení, bez omluvy. Způsob jednání arogance moci s těmi, kdo mají jiný názor, než vládní doktrína. Opravdu je tohle práce, za kterou ministerstvo ještě někomu platí? Václav Klaus ve své reakci uvádí: „Nedělejte ze mne oběť dezinformačních webů, těmi já jsem nijak poškozen nebyl. Zajímavé je, že bez jakékoli citace říkáte, že byl můj výrok využíván k podpoře šíření nepravdivých informací. Který můj výrok?“.

Zdroje:
Pane ministře Blatný, buďte slušněj!
Dopis Václava Klause ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému
Od pondělí budou kampaně vyvracet různé dezinformace o koronaviru, objeví se v televizi či tisku

Vakcína nebude účinná

MZČR: Virus SARS-CoV-2 je podobný virům SARS a MERS. Týmy, které se věnovaly výzkumu vakcín na tyto viry, mohly využít předchozí znalosti a začít pracovat na vakcíně pro nový virus. Hodnocení vakcíny probíhá podle obvyklých standardů pro zajištění kvality, bezpečnosti a účinnosti. Rozhodnutí o registraci vakcín bude podloženo všemi potřebnými údaji. Urychlují se zejména administrativní kroky. Kritéria pro registraci vakcín jsou přísnější než pro léky, protože takový přípravek se aplikuje zdravé populaci. A toho si jsou všichni velmi dobře vědomi.Účinnost vakcíny bude teprve s odstupem předmětem vážné diskuse, do té doby to může být maximálně názor. Nějakou informaci dávají jednotliví výrobci o svých vakcínách, a něco jiného může ukázat praxe. Definujme předpokládanou účinnost jednotlivých vakcín a potom se můžeme bavit o tom, jestli byla nebo nebyla dosažená. Když nebudou odpovídat předkládaná data účinnosti od výrobců, bude to důvodem revidovat tuto „dezinformaci“ nebo se schováme třeba za nové varianty a mutace koronaviru, proti kterým nejsou vakcíny účinné?

Budu si moci vybrat, kterou vakcínou proti covid-19 mě lékař naočkuje?

MZČR: Přestože se nyní hodně diskutuje o účinnosti jednotlivých vakcín, u všech registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a jakost. Registrační řízení u Evropské lékové agentury stále probíhá. Teprve u registrovaných vakcín budou stanovené indikace a kontraindikace. Každý by se měl také řídit doporučením svého lékaře, který zná jeho celkový zdravotní stav.
Odpovědět na jinou otázku, než sám sobě položím, je umění. Stačilo jen odpovědět NE, váš šéf to taky zvládl. Souvislost s dezinformacemi je v tomto případě jaká? Neměla by naopak být podobná informace předmětem běžné přirozené diskuse od ministerstva směrem ke společnosti? Stejně jako spousta ostatních, o kterých se žádné diskuse nevedou, a jen se předpokládá nebo očekává jejich poslušné převzetí bez jakékoliv argumentace podložené fakty.

Zdroje:
Typ vakcíny proti covidu si nebude možné vybírat, říká Blatný. V Česku jich bude pět

 

Dezinformace, lži, hoaxy a alternativní fakta o covid-19 na Ministerstvu zdravotnictví ČR.