Zdravotníci odmítají vakcínu proti COVID-19, nechtějí se nechat očkovat.

Zdravotníci a ošetřovatelé v Německu se nechtějí nechat očkovat proti covidu. Vakcínu jich odmítá asi polovina. Hlavními důvody jsou obavy z nebezpečnosti mRNA vakcín včetně možných škodlivých dlouhodobých účinků, a jejich příliš rychlý vývoj. Odmítají být pokusnými králíky. Podobná situace je mezi doktory a zdravotníky ve Spojených státech nebo třeba v Itálii. Výhrady lékařské komunity nejsou ojedinělé, nedůvěru vakcíně proti covid-19 vyjadřují i odborníci, kteří jsou zastánci očkování obecně. Najdou se i názory, že vakcína proti covidu vlastně není podle definice vůbec vakcína.

Závažný problém je absence základních informací o její účinnosti. Nejde o výrobci deklarovanou účinnost, ale například délku takto získané imunity, a především informaci o tom, jestli očkovaný člověk bude i nadále pro své okolí infekční. Je opravdu smutné sledovat, že o tom nemá žádnou představu ani člověk, který má očkování proti covid-19 ve své kompetenci, a sám se demonstrativně nechal před objektivy kamer a fotoaparátů naočkovat. Ministr Jan Blatný původně na tiskovce pustil do světa zprávu, že člověk očkovaný proti covid-19 už nebude nadále infekční, a ve světle současné propagandy tedy nebude pro své okolí představovat hrozbu. Po kritice odborníků a výzvě svého předchůdce Adama Vojtěcha v Poslanecké sněmovně svůj názor změnil.

Když se spustilo vymývání mozků „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“ s cílem udělat z kusů často bezcenných uslintaných náhubků prvek nejdůležitější ochrany před smrtonosným virem, byl to svým způsobem mistrovský tah. Podařilo se převrátit logiku věci, kdy jste nenošením roušek nerozhodovali o svém zdraví a svém životě, ale o zdraví ostatních okolo sebe. Ničením vlastního zdraví a kvality jste přece zároveň zachraňovali životy ostatních okolo sebe. Jako Andrej. V rámci všech nestandardních postupů okolo koronaviru, kdy se například asi poprvé v historii neizolují nemocní nebo ohrožení, ale zdraví lidé, to ani nevyvolalo moc pozornosti. Na jaře to možná většina v hrozbě neznámého onemocnění s avizovanou úmrtností v řádu desítek procent i vítala. V každém případě se jí na názor nikdo neptal. Stejně tak, jako se nikdo nezajímá o vůli národa po záchraně životů za téměř jakoukoli cenu.

S očkováním, zdá se, dojde alespoň argumentačně k pootočení k normálu, kdy příjemce vakcíny chrání sám sebe, své zdraví. Nestává se tím v rámci přijímaného vládního narativu „bezpečný“ pro své okolí. Bude zajímavé sledovat vznikající argumentační rozpor před morálním apelem chránit druhé (roušky) a sobeckým chránit sebe sama (vakcína). Státní propaganda si s tím určitě dokáže poradit, nějaké scénáře na stole už budou. A možná si toho ani nikdo nevšimne.

Zdroje:
Německo má problém, zdravotníci se nechtějí nechat očkovat
Část amerických zdravotníků z první linie váhá s očkováním proti covidu. Někteří ho odmítají úplně
Are the covid vaccines safe and effective?
Část italských zdravotníků odmítá očkování, nevyužité vakcíny půjdou seniorům
Forbes: Znepokojivý počet zdravotníků v USA odmítá očkování proti koronaviru
Američtí zdravotníci odmítají očkování, nechtějí být pokusnými králíky
Blatný tvrdí, že očkovaný člověk není infekční. Odborníci nesouhlasí
Comirnaty přehledně: Důležitá fakta o první podmínečně registrované vakcíně proti COVID-19 v EU
Česká vakcinologická společnost ČLS JEP: Doporučení pro očkování proti onemocnění COVID-19 mRNA vakcínami
Blatný po naléhání Vojtěcha otočil: Očkovaný člověk může být infekční
David Martin – Vakcína proti COVID-19 NENÍ podle definice vakcína