Vůbec nevíme, co se děje. Jsme v datovém pekle, přiznává matematik Richard Kollár.

Mgr. Richard Kollár, PhD.

Mgr. Richard Kollár, PhD.

Nevíme nic, ale to nám nebrání dělat rozhodnutí, kterými likvidujeme zemi, a zadlužíme několik příštích generací. Na chybějící data a analýzy si v době covidového šílenství ztěžují nejen nezávislí odborníci, ale chybějící argumentace u vydávaných rozhodnutí je a bude jednou z rozhodujících chyb i pro rozhodování soudů.

Slovenský matematik Mgr. Richard Kollár, PhD. nechává nahlédnout do chaosu vládní mašinerie, který bude mít s tím naším hodně společného. Sami si můžete udělat představu, jaký smysl mají vydávaná lockdownová omezení, jakými daty jsou podložená. A jakou relevanci ke zdravotní epidemii má bezprecedentní porušování lidských práv. Video z tiskové konference najdete pod textem.

„Dobrý den, já jsem matematik a budu se vyjadřovat čistě jen k číslům a datům, a budu odpovídat na jednu otázku, kterou si velmi často kladou nejen novináři, a vůbec veřejnost: Jak na tom momentálně jsme a co se právě děje v rámci pandemie na Slovensku?

Odpověď je velmi jednoduchá, jednoslovná – nevíme. Jednoslovná, takže ve skutečnosti nevíme, a zkusím shrnout, co všechno nevíme.

Takže chybí nám absolutně klíčové údaje, abychom mohli vyhodnotit efekt našich opatření i to, v jakém aktuálním epidemickém stavu jsme. Netušíme, kolik lidí přichází do nemocníc jako noví pacienti, netušíme, kolik jich odchází. Neumíme posoudit, co vlastně způsobuje nárůst počtu hospitalizací, který pozorujeme, nevíme to ani o umělých filtračných ventilacích, ani tam ta čísla, která existují, nesedí. To znamená, že příchody, když odpočítají příchody a odchody, nedostaneme ten počet, který máme aktuální.

Neznáme věk hospitalizovaných, nevíme tedy obecně, co se děje. Nevíme, kolik infekcí vzniká v nemocnicích, nevíme, kolik pacientů je přeloženo v nemocnicích z nekovidových na kovidová oddělení.

Nznáme strukturu testů, které děláme. Nevíme, kolik z nich bylo provedeno jako zdravotní indikace v nemocnicích, kolik byla epidemiologická indikace, to znamená, že byly indikovaní na test epidemiololgy nebo samotestováním. Nevíme, kolik testů bylo pouze screeningových. Nevíme, kolik těchto testů se tedy dělá v nemocnicích, a nevíme, jaké mají výsledky. Nevíme, nemáme informace o trasovaní. Nevíme přesně, kolik bylo vytrasovaných lidí, kolik bylo potom indikováno jako pozitívní. Nevíme, kolik z těch trasovaných skončilo v nemocnicích. Nevíme jakou efektivitu má naše trasování. Nevíme, kde je problém.

Nevíme ani o nových variantách. Máme na to nejlepší testy v Evropě, zřejmě, jako jediná země na britskou mutáciu, ale pořád nevíme, jak se mutace vyvíjí ve slovenských vzorcích v lednu. Přezkoumali jsme vzorek v jeden den, ale vůbec netušíme, jak probíhá v čase. Přestože přísliby a zájem to udělat už byly, stále tyto údaje nemáme a nevíme o tom nic. Z regionálnych úradů veřejného zdravotnictví jsme se stále nedozvědeli, kde se nakazují slovenští občané. Nevíme, zda je bezpečné jít do obchodu, nevíme, zda je bezpečně cestovat v MHD.

Nevíme, kde se kolik lidí infikovalo, a tyto čísla nevykazujeme. Nedozvěděli jsme se ani jak dopadlo otevírání škol minulý týden, kolik jich bylo zavřených. Nevíme kolik lidí, kteří procházejí přes hraniční přechody, a ze kterých zemí přicházejí, jsou potom pozitivní a hospitalizovaní. U testů, které navrhuje ministerstvo školství nevíme, jak byly validované, netušíme, jaké mají parametry. Víme, že nakupujeme nějaké testy, ale netušíme, jak budou vypadat.

Když aplikujeme COVID AUTOMAT (slovenská obdoba českého PSA), netušíme, jak jsou vyhodnocované parametry, které sbíráme. Neumíme posoudit incidenci, protože jsou sčítány počty PCR testů a antigenních testů. PCR testy jsou vykazovány podle trvalého bydliště těch pozitivních a antigenní podle místa testování.

Netušíme, jak je to s hospitalizací. Lidé v Kežmaroku se ptají, jak to možné, že pouze jedenáct lidí v okrese bylo infikovaných, tedy bylo hospitalizovaných v okresní nemocnici, ale devadesáttři jich bylo někde po světě, na Slovensku.

Netušíme, jak spočítat reprodukční číslo, protože už si ho ani netroufáme uveřejnit na tiskových konferencích. Nevíme, jak se tyto tři parametry kombinují, a netušíme, jak se vyhodnocují po okresech. Nevíme, proč mají nějaké okresní barvy, které mají. Nevíme, proč ministerstvo zdravotniství uvolňuje deset procent zaměstnanců tak jako ostatní ministerstva v rámci covidu, a proč neposíli analytické zložky.

Jsme v datovém pekle a nevíme, zda nás čeká další vlna, jestli bude silnější než ta, kterou procházíme, nebo bude slabší..

Nevíme, jestli nás čeká to samé jako v České republice, v Chebu, kde už čtvrt procenta obyvatel zemřelo za posledních pět týdnů. Možná to čeká i Slovensko, nevím, vůbec nevíme, co se děje.“

 

Zdroj: Video- Richard Kolár: Dôležité informácie z úst matematika. Sme v dátovom pekle a nevieme, či nás čaká ďalšia vlna, či bude silnejšia ako tá ktorou prechádzame, alebo bude slabšia