Další volby bez vítěze. Střihnem si je znovu?

parlamentni-volby-213Divadlo s názvem Předčasné parlamentní volby 2013 je za námi, a jak už bývá v naší kotlině zvykem, vítěz je vlastně neznámý. Nebo dobře schovaný. Poražení se už hledají snadněji.

Totálním kolapsem prošla ODS, která si po průserech svého předchozího působení vybrala kromě nevolitelného skoropředsedy pro jistotu i nevolitelného skorolídra a teď se bude určitě hrozně divit, jak to dopadlo. Symbolicky se Kuba nakonec ani nedostal do Sněmovny.

O moc lépe na tom není ČSSD. Už podruhé za sebou sice vyhrála parlamentní volby, ale zisk na úrovni 20%, když dlouho představovala jedinou reálnou opoziční alternativu k vládní frašce, je volební propadák. Paroubek se pakoval za lepší výsledek, uvidíme jestli to ustojí Sobotka. Rozhodující pro něj zřejmě bude, jestli se mu konečně podaří zajistit pro svou hladovou stranu vládní a další křesla.

Kníže udržel „svou“ TOP 09 alespoň na dvanácti procentech. To možná není vzhledem k předchozímu koaličnímu působení korunovanému Nečasovou milostnou aférkou úplně špatné číslo, ale pro fakticky jedinou pravicově orientovanou stranu v parlamentu, je to žalostně málo.

Ke KSČM nemá smysl se vyjadřovat. Tahle strana si žije svým vlastním životem, a její volební výsledky jsou bohužel víceméně konstantní. Letos sice historicky druhé nejlepší, ale i tak se zdá být byť i tichá účast komunistů na vládě hodně komplikovaná. Určitě dobrá zpráva.

Spokojená bude KDU-ČSL, Bělohrádkovi se podařilo jí znovu dostat do parlamentu. Jestli si udržela svou předchozí státotvornou funkci (rozuměj být ve vládě s každým a za každou cenu), může se snadno stát, že bude mít zase i své ministry.

Média určila za vítěze voleb ANO 2011. 18,7% a hlavně 48 mandátů je opravdu pěkný výsledek, který určitě bude nemalou část lidí okolo Babiše lákat k účasti na vládě a dalších brebendách. Vzhledem k tomu, že o tomhle uskupení a jeho prioritách neví vlastně nikdo nic (nebo hodně málo), bude zajímavé sledovat budoucí tanečky. Přesto vzhledem k Babišovým možnostem v kampani včetně šikovně podstrčených reklam na Vodňanské kuře s Jágrem (nepodceňovat), angažování známých tváří v neskrývané potřebě uspět, i posbíraným protestním hlasům s touhou po změně, to není překvapivé číslo. Dalšímu vývoji v této straně se pravděpodobně nejvíc budou divit samotní její příznivci a voliči.

Okamura slavil se svým agresivním a záměrně kontroverzním stylem úspěch. Úsvit Přímé Demokracie Tomia Okamury (šílený název) získal 6,9%, což je možná víc, než sám čekal a celkově překvapení. Na druhou stranu, jak může někdo volit stranu, která má heslo „Konec bordelu a korupce“ a jako lídra v Plzeňském kraji Bártu? Absolutní diskriditace.

Zelení se do Parlamentu zase nedostanou, přestože se snažili ještě před volbami mohutně s Hanákem finišovat. Nedostanou se tam ani Piráti a bohužel ani Svobodní. A především se tam naštěstí nedostanou ani Zemanovo SPOZ a Bobošíkové Hlavu vzhůru.

V souvislosti s dvěma posledně jmenovanými uskupeními je pak na zamyšlenou, jak se mohli Zemanovci a nakonec i Klausovci dostávat do předvoleních debat v České televizi i Českém rozhlasu (Radiožurnálu)? Prý na základě předvolebních průzkumů, protože měli šanci se dostat do Parlamentu. Tak se na to podíváme – SPOZ 1,51% a Hlavu vzhůru 0,42%! Před nimi tři resp. pět stran, které takovou šanci nedostaly. Než taková objektivní kritéria pro výběr diskutujících, je lepší pro příště pozvat všechny kandidující subjekty, nebo diskuse zrušit, kdyby na to měl někdo koule.

No, celkově nás ta sranda přijde možná na miliardu, tak se nezapomeňte při placení usmívat. A když se to pánům a dámám ve Sněmovně nepodaří uplést, tak si to můžeme střihnout znova. Nebo ne?