Snižte doplatky za covidová lůžka, a klesne počet hospitalizovaných.

Polní nemocnici v Letňanech

Polní nemocnici v Letňanech

Pro nemocnice je díky příspěvku od státu finančně výhodné nechávat pacienty s covidem na standardním lůžku i když to jejich stav už nevyžaduje. To je názor MUDr. Jiřího Madara, ústeckého lékaře a politika. „Nevím zda i vy, ale já ano, jste se potkali s důvody hospitalizace covid pozitivních ze sociálních příčin, nebo jen s tím, že je rodina doma nechce, protože se bojí a statistiky neklesají,“ argumentuje. „Zrušte 15 000 Kč na standardních lůžkách a garantuji, že čísla hospitalizovaných klesnou minimálně na polovinu. A můžete otevřít vleky, hospody, kulturu a sport,“ dodává Jiří Madar, který v minulosti dvakrát šéfoval ústecké Masarykově nemocnici a nyní je jednatelem zdejší EUC Kliniky.

V okamžiku, kdy vláda nedodržuje svůj vlastní „protiepidemický systém“ PES, a chce se prý konečně soustředit na počet pacientů v nemocnicích, mají mnohem větší důležitost informace o tom, jací pacienti vlastně nemocnice plní a přetěžují. Protože už víme, jak se dá s čísly krásně kouzlit a ohýbat realitu podle jediného správného názoru, nemůžeme se nechat uvrtat do dalšího diktátu s počtem pacientů od nemocnic, které mají finanční zájem na každém hospitalizovaném s covidem.

Jiří Madar, Facebook, 25. ledna 2021:

TAK ZA TENTO MŮJ NÁZOR MĚ MOŽNÁ UKAMENUJETE. ALE MUSÍM HO ŘÍCT, I KDYŽ JSEM DLOUHO VÁHAL.
Pan ministr Blatný a Babiš hlásají, že zmírní podmínky restrikcí pro občany a podnikatele ČR nově dle toho, jak dojde k snižování hospitalizovaných v nemocnici a úmrtí s covid.
Úmrtí jsou již venku, to všichni asi vědí, že ta čísla jsou nepřesná a zkreslená o úmrtí v autě s covidem, v nemocnici na jasnou jinou diagnózu, ale s covidem. Takže to číslo nebude asi tak hrozné, i když je smutné.
Nevím zda víte, že u hospitalizací v nemocnici nyní nad rámec standardních úhrad od zdravotních pojišťoven hradí stát za pacienta s covid na intenzivním lůžku cca 65 000 a na standardním lůžku cca 15 000 Kč NAVÍC.
Intenzivní péče je jasná, je nákladná a tam jsou ty finance jasně dané a já bych je i zvýšil.
Ale mají manažeři nemocnic „ekonomicky“ důvod snižovat počet hospitalizovaných na standardních lůžkách?
Zde ty náklady nejsou tak výrazné a nevím zda i vy, ale já ano, jste se potkali s důvody hospitalizace covid+ ze sociálních příčin, nebo, jen s tím, že je rodina doma nechce, „protože se bojí“ a statistiky neklesají.
Dnes jsme na číslech 5 621 hospitalizovaných s covid a z toho 1 126 NA INTENZIVNÍ PÉČI.
Pane Babiš a pane Blatný, co udělat tak trochu změnu v úhradách a hradit pouze ZVÝŠENOU ČÁSTKOU ZA PACIENTY NA INTENZIVNÍ PÉČI A ZRUŠIT PLATBY NAVÍC ZA STANDARDNÍ LŮŽKA.
Mě v ordinaci taky letos nikdo neplatí zvýšené náklady na ochranné pomůcky a desinfekci, to platím ze svého.
Pane Babiš a ministře udělejte to.
ZRUŠTĚ 15 000 NA STANDARDNÍCH LŮŽKÁCH, PŘIDEJTE NA INTENZIVNÍCH A GARANTUJI, ŽE ČÍSLA HOSPITALIZOVANÝCH KLESNOU MINIMÁLNĚ NA POLOVINU.
A MŮŽEME OTEVŘÍT VLEKY, HOSPODY, KULTURU A SPORT.

Další informace o nemocnicích proběhla médii minulý týden. Polní nemocnice v Letňanech postavená armádou končí, aniž by v ní kdy byl jediný pacient. Miliardáři Pavlu Sehnalovi zaplatil stát nájem asi 50 miliónů, dalších 13 je ještě podle smlouvy ve hře. Kolik stála samotná výstavba se dá jen odhadovat, celkové náklady by se mohly pohybovat kolem 100 miliónů, bez DPH. Podle Blatného je důvodem nedostatek zdravotníků, podle Babiše finanční náročnost, personál by prý určitě dokázal zajistit. Jenom škoda, že zdravotníky nezajistí pro standardní nemocnice, možná by konečně už potom bylo líp.

foto: ČTK