S povinnými rouškami dochází k většímu šíření koronaviru než bez roušek.

Ve chvíli, kdy Babiš s Blatným chtějí zavádět povinné respirátory v obchodech i MHD, a Fauci doporučuje nošení dvou roušek na sobě, má smysl se (opět) vrátit ke kořenům. Někde na začátku epidemie čínského viru se vedly diskuse o účinnosti roušek. Svůj původní názor o 180° postupně otočily instituce typu WHO a třeba i médii stále nesmyslně protěžovaný Prymula. Teď máme za sebou už skoro rok nařízených náhubků, zkušenosti se dají čerpat ze smutné praxe. Co ukazují?

Výsledky studií reálného používání roušek potvrzují zarážející skutečnost. Zapomeňte na testy v laboratorních podmínkách, kdy se testuje aerosolem, jehož částice jsou větší než koronavirus, a pro dosažení požadované těsnosti se rouška nebo respirátor klidně přilepí na hlavu figuríny, aby vyhověly deklarovaným vlastnostem. Kult rouškařů by měla zajímat data ze států a regionů, kde se roušky nenosí, v porovnání s těmi, kde jsou dlouhodobě povinné a nevyjdete bez nich třeba ani do přírody.

Studie vědců a datových analytiků RationalGround se zaměřila na USA, kde je v některých státech rouška povinná a jinde ne. Analýza padesáti států za období od 1. května do 15. prosince 2020 ukazuje větší šíření koronaviru při povinném nošení roušek. Konkrétně ve státech bez nařízených roušek byl počet 17 případů za den na 100 tisíc obyvatel, s nařízenými rouškami byl počet případů 27 za den na 100 tisíc obyvatel. To dělá třetinový rozdíl v neprospěch roušek.

Přesvědčené zastánce roušek požádám o podobnou studii z libovolné země, kde zavedení roušek vedlo ke změně k lepšímu v „boji s koronavirem“, byl zrušený nebo nikdy zavedený lockdown, děti chodí do školy, lidé se smí volně pohybovat, nebo kde roušky pomohly jakémukoliv udržitelnému „standardu“ bez nutnosti dalších a dalších a dalších… nekonečných restriktivních opatření. Aby byla státní mašinerie spokojená.

Autoři následujícího videa uvádí i některé možné důvody absurdní situace, kdy vládní nařízení povinných roušek pro snížení šíření koronaviru vede ve skutečnosti k přesně opačnému efektu:

„Někdy v budoucnosti bych chtěl udělat experiment, kdy rozdáme roušky s nějakým materiálem, co září ve tmě, a pak si zajít do obchodu poté, co tu roušku měli lidé na sobě, a viděl bys zářivé stopy po prstech, dlaních všude po ovoci, zelenině, na přístroji, co snímá kreditní karty, protože nemůžeme přestat se chytat za obličeje, což znamená, že tohle musíme šířit více, když nosíme roušky, i kdyby roušky byly nějak efektivní… Nikdo nás neučil, jak nosit roušky. Nenosíme je jako na operačním sále, kde ti obličej poškrábe někdo jiný, aby sis nesáhl na obličej. Nikdo nám neříká: Právě ses dotkl roušky, měl bys ji vyhodit,,,“

Samostatnou absurdně depresivní kapitolou je potom povinné nošení roušek dětmi ve školách, pokud už se do ní vůbec dostanou. V Německu požádalo 363 lékařů rodiče, aby udělali záznam do registru se svými zkušenostmi ohledně nošení roušek resp. zakrytí úst a nosu svých dětí ve školách. Do týdne získali data od více než dvaceti tisíc rodičů:

Průměrná doba nošení roušky byla 270 minut za den. Postižení způsobené nošením roušek ohlásilo 68% rodičů. Mezi ně patřilo: podrážděnost (60%), bolest hlavy (53%), obtíže s koncentrací (50%), méně pocitu štěstí (49%), neochota chodit do školy/školky (44%), nevolnost (42%), zhoršené učení (38%) a ospalost nebo únava (37%). 25% dětí si vytvořilo nové strachy a obavy. Začaly mít úzkosti a noční můry z lidí bez obličejových výrazů kvůli rouškám. Nedokázaly je identifikovat. Nevidí svoje vzájemné úsměvy. Říkat dětem, že to, co dýchají, může být nebezpečné nebo smrtelné, je to naprostá šílenost.

Řeč je tady o našich dětech, o naší budoucnosti, tohle není nějaký debilní sci-fi film. Děti, které denně nosí roušky, mají výrazně vyšší riziko různých problémů. V podstatě jde o nařízené zneužívání dětí. Naštěstí se už i někdo z rodičů cíleně ozve, ale kde jsou třeba společensky uvědomělí učitelé bránící zájmy a práva dětí? Nebo na úplatu stačí jen zaručený a v lednu opět zvýšený příjem, o nějaké děti a jejich právo na vzdělání vlastně ve skutečnosti ani tak moc nejde?

Zdroje:
Nová studie poukazuje na rizika a neefektivnost nošení roušek (nejen) u dětí
Effectiveness of Adding a Mask Recommendation to Other Public Health Measures to Prevent SARS-CoV-2 Infection in Danish Mask Wearers
Dr. Kaufman – O nové dánské studii, co říká: Roušky nefungují!
Rodiče žalují školu. Kvůli rouškám
Corona children studies „Co-Ki“: First results of a Germany-wide registry on mouth and nose covering (mask) in children
Rational Ground – Clear Reasoning on National Policy for COVID-19