Polovina lidí s koronavirem v českých nemocnicích vůbec nemusí být.

MAPA, Počty volných a obsazených lůžek v nemocnicích

MAPA, Počty volných a obsazených lůžek v nemocnicích

Kapacita nemocnic v České republice je prý na hraně kolapsu. Novinky v pravidelné dávce mediální masáže vytvořily Mapu s počtem volných a obsazených lůžek v nemocnicích, aby přiživily hysterii ohledně koronaviru a vydělaly nějakou tu kačku na čtenosti. Zveřejnily ale zároveň článek s ředitelem Thomayerovy nemocnice v Praze. V tom doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc. popisuje, že místa v nemocnici blokují bezpříznakoví pacienti, kteří nepotřebují zdravotní péči. Ředitel Beneš doslova říká:

„Máme tu mnoho starších pacientů z různých sociálních domovů, kteří jsou stále ještě pozitivní, ale jinak už jsou vyléčeni a nemají žádné příznaky“.

Tito pacienti tedy už nepotřebují žádnou zdravotní péči, potřebují ale péči ošetřovatelskou a sociální. To samé potvrdil pro Novinky už 1.10.2020 i ministr Prymula:

„Z 1028 hospitalizovaných pozitivních pacientů má 42 procent z nich lehký průběh a není u nich potřeba žádná specializovaná léčba. Nemáme dostatečný počet lůžek následné péče, ale máme přebytek lůžek akutní péče.”

Jaké bylo řešení pana plukovníka? Mluvilo se o hotelech, případně jiném typu ubytování, ale zažala se stavět vojenská polní nemocnice. Těžko se dá předpokládat, že by měla sloužit pro hospitalizaci bezpříznakových „vyléčených“ pacientů. Takže zase navyšujeme počet akutních lůžek místo reálné pomoci nemocnicím v uvolnění lůžek i personálu od pacientů, kteří by tam správně vůbec neměli být. Kdy naposledy jste si poleželi v nemocnici bez příznaků nějaké nemoci?

Těžko se potom divit, že to zvenku vypadá, jakoby situace s naplněnými nemocnicemi někomu vyhovovala. Když dostatečně nezabírají ke strašení čísla o „nemocných“ (rozuměj pozitivně testovaných), jde si snadno pomoc čísly o počtech hospitalizovaných. Místo skutečného řešení na úrovni sociálních ústavů (např. domovů důchodců) s velkou pompou v záři televizních lamp začneme stavět nemocnici. Protože vláda přece dělá co může, a Babiš už zachránil tisíce životů. A je jednodušší nasadit roušky, to nic nestojí, a dá se na tom i vydělat.

Zdroje:
MAPA: Počty volných a obsazených lůžek v nemocnicích
Ředitel nemocnice: Téměř polovina hospitalizovaných jsou u nás bezpříznakoví pacienti
Lůžka nemocnic blokují nakažení bez akutních obtíží. Doma je nechtějí
Téměř polovina lidí s koronavirem v českých nemocnicích tam vůbec nemusí být
Začíná stavba první polní korona nemocnice v Česku. Do Letňan přijela armáda, hotovo má být do týdne

foto: Novinky.cz