Pokrytec Prymula nechtěl nosit roušku. Teď pro děti navrhuje respirátor.

Prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

Jmenujte jedno jméno, na které si vzpomenete v souvislosti s koronavirem v České republice. Nedivil bych se, kdyby to byl Roman Prymula. Ten se pro veřejnost v podstatě objevil s příchodem koronaviru, kde z postu náměstka ministra zdravotnictví rychle získal pozornost. Dostat se nahoru přes nekompetentního Adama Vojtěcha pro něj musela být lahůdka. I proto ho vláda jmenovala 16. března 2020 předsedou Ústředního krizového štábu v souvislosti s „nouzovým stavem vyhlášeným kvůli epidemii koronavirového onemocnění covid-19“. Stal se jednou z nejdůležitějších osob ovlivňujících přímo život nás všech.

Přitom málokdo předvedl a stále ještě předvádí takové názorové veletoče, jako plukovník Prymula. Sekundovat by mu úspěšně mohl Andrej Babiš, i to je možná důvod, proč jsou si tak blízcí. Premiér ho podržel na ministerstvu přes chybějící bezpečnostní prověrku, a nakonec uklidil do funkce vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví při Úřadu vlády ČR. (WTF, co to vůbec je??) Překážkou nebyla ani zajímavá minulost pana Prymuly včetně napojení na farmaceutický průmysl prostřednictvím firmy Biovomed, kterou oficiálně vlastní jeho dcera Karolína Prymulová. I v tom by se dala najít podobnost s Babišem.

S příchodem epidemie prasečí chřipky v roce 2009 šéf České vakcinologické společnosti a imunolog Roman Prymula tvrdil: „Pro dlouhodobé nošení jsou ochrany typu rouška nebo respirátor nevhodné, nedokážu si představit běhat v nich třeba půl roku„. Buď má plukovník malou představivost nebo hodně flexibilní přístup k obsahu vlastních slov. Protože po deseti letech by chtěl do škol pro děti nasadit respirátory při vyučování. Absurdita jeho návrhu je tak fatální, že se těžko hledá přiměřená odpověď. Jak chcete reagovat na někoho, kdo dokáže popřít svá vlastní slova? Ten žije ve vlastní realitě s odlišným nastavením žebříčku hodnot, bez šance na sebereflexi. Kdo a proč umožnil takovému člověku ovlivňovat životy ostatních?

Jakým směrem se ubírá myšlení v té době předsedy Ústředního krizového štábu ukázal březen 2020 s památným Prymulovým výrokem o uzavření hranic na dva roky., nic se na tom pro něj nezměnilo ani v dubnu. Je vážně neuvěřitelné, že ten samý Prymula mohl zároveň mluvit o potřebném promoření populace, a někdo ho ještě pořád poslouchal. V dubnu 2020 tvrdil, že se populace musí s virem potkat, jen je třeba ochránit rizikové skupiny. Přibližně v tu dobu se stal zodpovědným za systém chytré karantény, který prohlásil za účinný a podařilo se podle něj vyřešit naprostou většinu problémů. V dubnu 2020. O tom jak funguje nebo spíš nefunguje chytrá karanténa, se toho už napsalo dost a vidí to snad každý. Ale nějak se zapomíná na toho, kdo byl na začátku projektu s odpovědností za výsledek. Pro připomenutí… byl to prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., kterému prezident Miloš Zeman navrhl ještě v dubnu udělit nejvyšší státní vyznamenání.

Po rezignaci na funkci náměstka ministra zdravotnictví ČR, byl Prymula Babišem instalovaný do funkce vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví při Úřadu vlády ČR. Jestli si za tím někdo dokážete představit nějakou náplň práce, dál raději nečtěte. Co na tom, že takový post do té chvíle neexistoval. Co na tom, že náměstek se po zádech ministra a přes jeho odpor dostal za pomoci Babiše mimo standardní systém. Přitom ale s reálnou a často využívanou možností do něj vstupovat, bez viditelné odpovědnosti. Takže může dál šířit své scénáře, s jeho přístupem se možná miliónu lidí v karanténě dočkáme.

Roman Prymula je úspěšný šachista, proto není možné vyloučit za vším jeho rozporuplným chováním cílenou strategii. Své morální zásady ukázal už jako ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové, odkud byl v roce 2016 pro podezření ze střetu zájmů odvolán. Jak už je u nás v Kocourkově smutným zvykem, sesazení z funkce v rámci establishmentu funguje obvykle jako spolehlivý výtah nahoru. Proto byl Prymula už v březnu 2017 náměstkem ministra zdravotnictví ČR, a ve své funkci vydržel i po nastoupení Adama Vojtěcha. Hezounek Ken zpívající kdysi v Superstar měl pro Babiše politicky pokrýt nepopulární ministerstvo s mnoha problémy včetně předražené zdravotní péče. S nějakou odbornou erudicí se zřejmě nepočítalo, a do toho přišel koronavirus. Vojtěch ještě rád vytáhl Prymulu, pro kterého to byla ideální startovací pozice dostat se na výsluní.

V roli bojovníka s koronavirem se plukovník v záloze zjevně našel. Česko jako jedna z prvních zemí zavíralo školy, zavádělo karantény a izolace, povinné nošení roušek, omezování sociálních kontaktů, zákazy návštěv v sociálních zařízeních i nemocnicích, u praktických lékařů, zavádělo restrikce v podnikání doprovázené vypnutím velké části ekonomiky. V první vlně obav a strachu z nové nemoci se to asi dalo pochopit, a Češi ukázněně šili roušky. Konečný účet za období karantény ještě není vystavený, ale už teď se mluví o půl bilionu korun. (sic!) I pod tím je podepsaný profesor Prymula, samozřejmě bez jakékoliv odpovědnosti.

Kvůli koronaviru jsme si nechali víceméně dobrovolně devastovat své životy, a to včetně našich dětí. Nechali jsme si diktovat cestu od lidí navázaných na farmaceutický průmysl, kteří jediné východisko vidí ve vakcíně, na které bude Prymula osobně finančně zainteresovaný. Rezignovali jsme na přirozenou imunitu, naopak si jí necháváme poškozovat nošením roušek, přehnanou dezinfekcí a karanténou. Jako pokusné ovce snášíme nepřestávající jednostrannou mediální masáž, ve které málokdy dostávají prostor i odlišné názory. Prohlašujeme za nemocné lidi, kterým vyjde pozitivní výsledek v nějakém pochybném testu, abychom se mohli nechat strašit zkreslenými statistikami. Proč? Covid s námi už zůstane. A možná tu byl vždycky…

Jaká jsou reálná čísla úmrtnosti „s covidem“?

Počet úmrtí byl v první polovině roku 2020 menší než v roce 2019 nebo 2018. Do 19.7.2020 v České republice zemřelo v souvislosti s covidem 359 lidí. Ženám zemřelým v souvislosti s covidem bylo průměrně 82,1 let, přitom průměrný věk všech zemřelých žen v letech 2018-2019 byl 81,9 let. Mužům zemřelým s covidem bylo průměrně 76,2 let a všem mužům zemřelým v uplynulých 2 letech bylo průměrně 76,1 let. Průměrný věk úmrtí osob s covidem je prakticky stejný jako průměrný věk všech zemřelých za předchozí 2 roky. Covid pozitivita tedy nezkracuje život a věk úmrtí covid pozitivních osob v podstatě jen odráží obvyklý věk dožití v ČR [zdroj].

foto: denik.cz