PCR test neříká nic o tom, jestli jste nemocní, upozorňuje jeho vynálezce Kary Mullis.

Kary Mullis, vynálezce PCR testu

Kary Mullis, vynálezce PCR testu

Plukovník Prymula chce otestovat deset miliónů Čechů na vir SARS-CoV-2. Ale jak a čím? Jediný test, který se masově používá není určený pro diagnostiku, ale pro výzkum. PCR test byl schválený ve zrychleném řízením a uvedený do praxe, aniž by prošel standardním testovacím procesem. Pracuje na bázi detekce zmnožení úseku genetického materiálu. Jakákoli kontaminace (např. jiné viry, zbytky genomu starého viru) mohou mít za následek falešně pozitivní výsledky. Test neměří množství viru ve vzorku. Pokud má někdo pozitivní test, vůbec to neznamená, že je skutečně nakažený, nemocný nebo že onemocní. Nebyl splněný jeden z Kochových postulátů (stejné množství původce nemoci u nemocného jedince musí způsobit stejnou nemoc u zdravého jedince).

Vynálezce PCR testu a nositel Nobelovy ceny Kary Mullis sám varoval před interpretací výsledku testů, které dokáží při „správném použíti“ najít v každém člověku cokoliv. „Když můžete zvětšit molekulu až na úroveň, kdy ji můžete vidět, a to dělá PCR test, existuje velmi málo molekul, z nichž alespoň jednu nemáte v těle. Tvrdit, že je to významné, lze považovat za zneužití.“ „Problém je v tom, že výsledkům těch testů se dává specifický význam…“.

Protože pozitivní test PCR automaticky nevypovídá o existenci aktivní infekce nebo o nakažlivosti, nejsou opatření založená pouze na výsledcích tohoto testování ospravedlnitelná.

Kary Mullis, inventor of the PCR Test, Santa Monica 12 July 1997

Zdroj:
PCR Inventor: “It doesn’t tell you that you are sick”
Kary Mullis – Vynálezce PCR testů hovoří o jejich možném zneužití