Nesmrtelné opičky

Už kdysi jsem v jednom z článků poznamenal, že je člověk ještě stále součástí přírody. Ovládají nás emoce a hormony, někoho víc, někoho míň. Ale základní, zvířecí charakterové rysy a pudy v nás jsou, ať chceme či ne. Nehledě na to, co si o sobě myslíte, nebo kolik titulů máte.

Přesto se člověk ve spoustě věcí od jiných živočichů odlišuje. Dovede systematicky myslet, dovede mluvit a lhát. Dovede efektivně tvořit a ještě efektivněji ničit. Ale co je nejvýznačnější ze všeho, vždycky chce něco víc, dovede spekulovat a snít.

Vzhledem k relativně krátkému času, který tady na světě máme, se není čemu divit, že lidstvo od samotného začátku děsila a zároveň fascinovala smrt a také to, co může a nemusí být po ní. Mnoho osobností spekulovalo nad tím, co bude po smrti, která se stala také významným prvkem všech náboženství. Vznikly mnohé formy pohřebních obřadů a zvyklostí, objevilo se také spoustu pohledů a názorů na smrt samotnou.

S tím také od samého začátku souvisela snaha o věčný život, nesmrtelnost, nebo alespoň snaha prodloužit si život stávající. A teď se to, zdá se, s moderní technikou brzy povede.

Představme si takovou společnost nesmrtelných. Společnost lidí běžících na nanoboty, společnost kde se neumírá stářím. To bychom nechtěli, tolik času k životu nepotřebujeme.Opět připomenu že jsme jen součástí přírody; podobná situace by vedla k přelidnění a válkám o základní suroviny a malé kousky země. To ovšem mluvíme o ideálním případě, protože podobné vymoženosti by nebyly nikdy natolik levné a tak přístupné, aby si je mohl dovolit i prostý člověk.

A to nemluvím o tom, jaký vliv by to mělo na lidskou psychiku. Žít na věky, to musí být noční můra každého zdravě uvažujícího jedince. Ta únava životem by byla nepřestavitelná, nanoboti nenanoboti.

Smrt je nutná. Nutná a běžná součást našich životů a nejsme postaveni na to, abychom si zahrávali s přírodou až takovým drzým a bezohledným způsobem. Lidé by měli najít jisté hranice, jinak to s celou naší slavnou civilizací dopadne ještě hůř, než bychom si dovedli představit. Páni vědci, nesmrtelnost nehledejte, protože všechno jednou končí.