Nedobrovolná daň 48 miliard korun, plaťte!

Právě na takovou těžko uvěřitelnou sumu přijde v roce 2011 podpora obnovitelných zdrojů. Hlavní podíl má nárůst počtu solárních elektráren. Jestli se ptáte komu za to můžete poděkovat, tak odpověď je podobná jako u většiny velkých průserů v téhle zemi – chyba politiků. Zákonodárci odhlasovali pro „zelenou“ energii“ garantované ceny odkupu na 15-30 let dopředu (žijeme přece v tržním hospodářství) a navrch přidali bonbónek v limitu pro maximální pokles výkupních cen o 5% ročně. Při výpočtu se ale vycházelo z cen solárních panelů v roce 2006, ty dnešní jsou úplně někde jinde. Nemáte ještě svoji solární elektrárnu? Vaše blbost, lepší byznys v Čechách dneska těžko najdete.

Asi už jste si všimli pozemků u silnic, na kterých mrtvě zírají plata se solárními panely, nebo stále rostoucího počtu rodinných domů, které neváhají tyto panely umísťovat na svých střechách. Možná jste se někdy sami sebe ptali co z toho mají? Jasně že peníze. Ale kolik a od koho? Podívejte se pořádně do své peněženky, protože průměrně šest tisícovek půjde i z vaší kapsy!

ČEZ je v tom tentokrát nevinně, povinnost vykupovat zelenou energii za stanovené ceny stanovuje zákon. Bez viny ale nejsou poslanci, kteří v roce 2005 schvalovali zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, a především paní poslankyně za ČSSD Iva Šedivá, na jejíž návrh byl přijat doplněk o max. 5% poklesu výkupních cen. Pošleme jí příští rok účty za elektřinu? Paní poslankyně už v Parlamentu nesedí, možná má na zahradě takovou menší solární elektrárnu, s garantovaným výkupem na 20 let, za stanovenou cenu, která nemůže poklesnout o víc než 5% za rok. Není to idylka?

Úplně selhal i Energetický regulační úřad (ERÚ), který mezi lety 2006 až 2007 takřka zdvojnásobil výkupní cenu elektřiny z fotovoltaických elektráren. Hájí se tvrzením, že nikdo nemohl počítat s výrazným poklesem cen solárních panelů. Ty jsou dnes úplně v jiných relacích než v roce 2006, ale výkupní cena energie je stanovená právě na základě cen z let 2005/2006. Je nejvyšší čas na výměnu lidí, kteří nepočítají při výpočtu cen s poklesem cen technologií (nebo je to u televizí, mobilů, notebooků jiné?), nemají na svých místech co dělat.

Stejně jako další ekologické „zelené“ aktivity nás budou i fotovoltaiky stát spousty vyhozených miliard. Vydělá na tom pár chytráků a firem na úkor všech. Absurdita situace vynikne ještě víc, když si uvědomíte, že cena elektřiny přitom klesá. Za poslední 2 roky téměř o 40%. Nejenže jsme se v České republice žádného výrazného zlevnění nedočkali, ale pro příští rok se počítá se zdražením elektřiny o 20%. A každý další megawatt do sítě ze solárních elektráren znamená další zdražení.

Ještě pořád s tím jde něco dělat. Změnit zákon, nasadit speciální daň pro provozovatele solárních elektráren, omezit výkup energie od nových atd. Ochotu a vůli napravit vlastní selhání budete moc sledovat u poslanců sami. Stejně tak jejich hledání překážek proč něco nejde pod pečlivým dozorem zainteresovaných lobistů.

Dokud nebude možné vyvodit osobní zodpovědnost poslanců za každou podobnou botu, budou se stejné hovadiny opakovat pořád dokola. A nemluvím o tom, že poslanec nebo strana nebude zvolená ve volbách. Co je mi do nich. Mluvím o trestní odpovědnosti za způsobené škody. Utopie? Jasně, ale přemýšlí se o tom krásně…

Pokud vás téma fotovoltaiky zajímá, doporučuji k přečtení: