Nechápu, co se kolem Ivermektinu děje, říká brněnský primář Rezek.

MUDr. Michal Rezek

MUDr. Michal Rezek

Téma Ivermektin nabírá na obrátkách. Farmaceutická lobby jede naplno, po zveřejnění „studií“ o jeho neúčinnosti přišlo i oficiální vyjádření. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nedoporučila ivermektin při léčbě a prevenci covidu-19. Bez ohledu na opakované vyjádření lékařů, kteří ho úspěšně používají v praxi. U nás je jedním z nich MUDr. Michal Rezek, primář FN u sv. Anny v Brně. V posledním rozhovoru rozporuje stanovisko EMA a doslova uvádí:

Já vlastně pořád nechápu, co se tu děje. Proč je ivermektin ten jediný lék, u kterého je neustále snaha hledat jen ta negativa, když u všech léků to komplet děláme obráceně?

To znamená, že máme spoustu léků, jako je remdesivir, které prostě nahlížíme tou optikou, že v některých studiích vyšly a v některých nevyšly, ale tak pojďme je používat a používáme je.

Tady je to úplně obráceně. Tady máme lék, který nemá moc negativních účinků, má pozitivní zprávy, ale všichni říkají, to nebudeme používat, protože ty pozitivní zprávy asi nebudou pravda, i když to vlastně nevíme.

Je to jediný lék, o kterém nevím, proč se dostal do této kategorie. To prostě nechápu, protože mi přijde v tom portfoliu léků jako dobře použitelný lék, dokud nebudeme mít něco jiného.

Náš dojem je, že funguje. Nevím, proč je tak potíraný. O remdesiviru se šušká, že se do budoucna ukáže, že vůbec nefunguje, ten dojem z něj je přesně takový, ale stále se po­užívá a stále je podporovaný.“

Na Slovensku Ivermektin dlouhodobě prosazuje Doc. MUDr. Pavol Török, CSc.: „Nevidím důvod, aby lvermektin nemohol jít do klinické praxe“.

Zdroje:
Pořád nechápu, co se tu děje, říká brněnský primář Rezek
Brněnský primář Rezek: Stav většiny pacientů, kteří dostali ivermektin, se zlepšil tak, že mohli jít domů
Nezkusit ivermektin je neetické, tvrdí světoví lékaři
EMA nedoporučila ivermektin při léčbě a prevenci covidu-19
Ivermektin léčí covid-19, ale v Česku nesmí. Proč?
Primář Rezek: Ivermektin bych si vzal bez problémů

Foto: archiv Michala Rezka, Právo

Ivermektin a Isoprinosine. Kde koupit a jak používat léky na COVID-19?