Nebudeme očkovat! Ať nás oplotí ostnatým drátem, říká prezident Chorvatska.

Zoran Milanović

Zoran Milanović, prezident Chorvatska

Chorvatsko patří v rámci Evropské unie k zemím s nějnižší mírou očkovování proti covidu. Aktuálně tam má ukončené očkování asi 41% obyvatelstva. Prezident Zoran Milanović v rozhovoru s novináři vysvětluje, že nad 50% se v očkování proti covidu Chorvatsko nedostane. Úplná eliminace viru je nesmysl. Neexistuje život bez rizika, bez možnosti onemocnět. Jestli se to někomu nelíbí, může Chorvatsko oplotit drátem. Když očkování chrání před onemocněním covidem, nemusí se očkovaní snad obávat neočkovaných…

Redaktorka:
Chorvatsko není na rozdíl od průměru EU dosttečně proočkované. Jsme pouze na 50%…

Prezident Milanović:
Je mi to jedno. Jsme očkovaní dostatečně a všichni to vědí. Víc než na padesát procent se nedostaneme. Ať nás oplotí drátem. To neudělají. Jsme dostatečně očkovaní, protože oni jsou dostatečně očkovaní. Takže z jejich pohledu jsme očkovaní dostatečně. Prostě není šance ty lidi ohrozit. A já to skončím. Musíme vědět, co je cílem tohoto šílenství. Pokud je cílem úplná eliminace viru, tak ten cíl máme. Neslyšel jsem, že by to byl cíl. Pokud mi někdo řekne, že je to cíl, řeknu mu, že je úplně mimo. To je nemožné. „Nechte se očkovat, a pak se nechte očkovat ještě jednou. Chceme vymýtit covid-19!“ To je nemožné. Je to zjevně nemožné.

Každý den začínám s CNN a těmi několika kanály, a říkám si, jestli jsem normální nebo se zbláznili oni? Šíří paniku. Dělají to od začátku. Nejsou jediní. Ale absolutní jistota prostě neexistuje. Neexistuje život bez rizika, bez možnosti onemocnět. Lidé onemocnění s tisíce jiných, závažnějších věcí. A zatímco se to děje, my už rok a půl mluvíme o covidu. Dobře rok, rozumím. Omlouvám se. Byl jsem pro to. Od Nového roku poslouchám jenom nesmysly.

Chorvatský prezident říká novinářce, aby si sundala roušku. Protože považuje nošení roušky za neslušné a nehygienické, neví s kým se baví a není jí rozumět:

 

Očkovat se nenechám, moje příbuzná po vakcíně umřela, neváhá Robert Fico.