Nebojte se, malověrní. Alternativa pro vaši volbu existuje!

strana-svobodnych-obcanuPředčasné volby do Sněmovny jsou za dveřmi, a přestože je mi spíš blízký pohled George Carlina o zbytečnosti voleb, je dost těch, kteří svými argumenty přesvědčují o opaku. Když prý nejdete k volbám, nemáte důvod si potom ztěžovat. Pravděpodobně to budou ti samí, kteří věří v zázračnou moc demokracie, a jako odpovídající „trest“ za (opětovné) porušení předvolebních slibů jim přijde dostatečné volit někoho jiného. Mně ne.

Absurdita poměrného volebního systému v kombinaci s pokřiveným prostředím v České republice prakticky vylučuje stranám a hnutím nést přímou zodpovědnost za své chování během volebního období. Vždycky je tady možnost šikovně se schovat za kompromisy nutné ke vzniku vládní koalice, které si vynutily třeba i zásadní ústupky z programu a porušení smlouvy se svými voliči. Praktická kontrola veřejnosti nad jednotlivými hlasováními v parlamentu se blíží nule, a role standardních hlídacích psů demokracie, svobodného a angažovaného tisku, je v českých reáliích k smíchu (nebo k pláči). Schválně si zkuste zjistit, jak hlasovali poslanci strany, které jste dali hlas v minulých volbách, u konkrétních zákonů.

V našich podmínkách prý neexistuje jiná možnost, jak vyjádřit svůj názor, než ve volbách. Lépe řečeno neexistuje jiná „sametová“ možnost. Na rozdíl od médii masírovaného voliče si myslím, že i nejít k volbám a nevolit je volba. Protože každá volba znamená výběr mezi alternativami. A nikdo po vás nemůže chtít dát hlas programu nebo lidem, kterým nechcete. Tohle není ano nebo ne. Pohádku o menším zlu, o propadnutí hlasu, o občanské povinnosti a podobné žvásty dokonale vyvrací praxe posledních let u nás. Jaký je pro vás osobně rozdíl, jestli si nahrabou rudí nebo modří?

V kontextu výše uvedeného se to může zdát podivné, ale tento text byl napsaný jako apel jít zítra k volbám. Protože to naštěstí vypadá, že jsou i lidé, kteří nevidí politiku jenom jako výtah k moci a korytům. Kteří nechtějí stát jako mocného pána, ale jako poslušného sluhu. Kteří nejsou zaslepení úplatky (pardon dotacemi) z EU, a nebojí se veřejně mluvit o vystoupení z Evropské unie. Kteří chtějí omezit pravomoci politiků a vrátit svobodu občanům. Malověrní, alternativa pro vaši volbu existuje! Uvažujte prosím o volbě Svobodných, stejně jako já.

Štíhlý stát = bohatý občan. Program Svobodných v 90 vteřinách

Priority Svobodných pro předčasné volby do PSP ČR 2013:

1) Štíhlý stát = bohatý občan
2) Zrušíme 26 úřadů
3) EU má alternativu
4) Omezíme pravomoci politiků
5) Stop uzákoněným loupežím

Petr Mach (Svobodní) u Daniely Drtinové

P.S. Autor článku není členem Strany svobodných občanů ani není politicky angažovaný.