Kde se schovává koronavirus? A jak se vlastně přenáší?

Koronavirus se nešíří v obchodních centrech ale ani na poště. Znalecký posudek z února 2021, pod kterým je podepsaný expert na molekulární genetiku prof. RNDr. Omar Šerý, Ph.D., neprokázal v olomouckém OC Galerie Šantovka žádnou přítomnost koronaviru z desítek stěrů. Stěry se prováděly na nejfrekventovanějších místech a po celou dobu otevření centra pracovníci úklidu vybraná místa nedezinfikovali. V supermarketu Albert daný den platilo 3147 lidí a odhadem tisíc dalších jim dělalo doprovod. Dalo by se předpokládat, že to vzbudí pořádný ohlas u „odborníků“, kteří v rámci „boje s koronavirem“ zavírají obchody, ale příznačně ticho po pěšině. Co se nehodí do vládní agendy, to není relevantní.

Experti prověřili přítomnost viru na desítkách vytipovaných frekventovaných míst – na madlech eskalátorů, ovládacích tlačítkách výtahů, klikách od kabin WC či ovládacích prvcích výdejových automatů parkovacích lístků. Prováděli stěry z madel nákupních vozíků, rukojetí košíků, tlačítek samoobslužných pokladen a z rukou pokladních. Speciální zařízení po celou otevírací dobu prodejny monitorovalo výskyt viru ve vzduchu. Pracovníci úklidu neprováděli celý den dezinfekci míst, kde se odebíraly stěry.

„Nebyla potvrzena přítomnost virové RNA viru SARS-CoV-2. Znamená to, že na uvedených površích nebyl přítomen virus SARS-CoV-2, který by byl schopen infikovat jedince, kteří by se těchto povrchů dotkli.“

Omar Šerý přitom je (tedy byl) vládní expert a člen Laboratorní skupiny COVID-19. V té skončil v prosinci 2020 poté, kdy nesouhlasil se systémem PES a antigenními testy. Je zároveň soudní znalec, a jeho posudek by měl mít svou váhu. Stejnou zkušenost s nulovou přítomností viru SARS-CoV-2 udělal už v prosinci 2020 na jedné z největších pošt v Brně.

„Ani ve vzduchu, ani na jednom z dvaceti testovaných povrchů, se žádný koronavirus nevyskytl.“

V každé normální společnosti by to byl minimálně důvod k zamyšlení pro vládní elitu, jestli opatření s uzavřením obchodů dávají vůbec nějaký smysl. Žádnou sebereflexi nečekejte. U nás je řešením odvolat Šerého z poradní skupiny a jedeme vesele dál, dokud se prohnilá kára nerozpadne.

Zdroje:
Nákupní centra jsou bezpečná, ukázal expertní posudek. Otevřete je, volají podnikatelé
Olomoucké obchodní centrum prošlo testem na covid. Bylo čisté
Desítky stěrů a žádný virus, ukázal pokus v nákupním centru
Výzkum českých vědců prokázal, že riziko nákazy covidem v obchodech a na poště je nulové
V obchodech k šíření koronavirů nedochází. Nevidím důvod k tomu, aby se zavíraly, říká neurobiolog Šerý