Já mám hotovo, vy se snažte

Podobnou větou by se dal shrnout postoj lidí, kteří stojí za přípravou státních maturit. Mluvilo se o nich, mluví se o nich a vypadá to, že se o nich ještě nějaký ten čas mluvit bude; představa centrálně řízených maturitních zkoušek je sice nádherná, ale v současné fázi děravá a nesmyslná.

Mimo jiné by takový systém zkoušek do jisté míry diskriminoval studenty odborných škol. Mluvilo se sice o výběru mezi lehčí a těžší úrovně zkoušek, ale přiznejme si, student, který studoval čtyři roky na chemické průmyslovce, tam nejspíš nešel kvůli českému jazyku a matematice. Studenti gymnázií by tak získali určitou výhodu, kterou by studenti jiných škol neměli jak vyvážit. Jen by měli své odborné předměty „navíc“.

I kdyby se povedlo všechny mouchy vychytat, pořád je tady problém s uvedením do praxe. A dokonce i se samotnou dohodou. Roky plynou, peníze tečou a nic se neděje. Stále žádný rozumný a jednoznačný závěr, a já se ptám, kam ty peníze zmizely? Kde jsou nějaké, alespoň dílčí, výsledky té dlouholeté práce? Nebo „práce“?

Ještě líp, proč jsou někteří přesvědčeni o tom, že jsou státní maturity tak nezbytné? Je třeba měnit funkční systém? Co je vlastně cílem státních maturit? Snadnější vyhodnocování? To snad ne. Jednotné zkoušky pro všechny? Spíš nevýhoda, a i kdyby, co dobrého by to přineslo? Zvýšení úrovně maturantů? Ale prosím vás, to jednou zkouškou nevylepšíte.

Vrcholem všeho je, že o budoucnosti mladých lidí rozhodují takoví, kteří jsou dávno za vodou. Dělají ze studentů pokusné králíky, jen další kanál, kterým se dají efektivně a jednoduše odčerpávat peníze ze státního rozpočtu do vlastních kapes. A na protesty se ohledy neberou.

Nejspíš už se ve státní maturitě utopilo tolik peněz, že si nikdo nechce (a vlastně ani nemůže) připustit, že jde o absolutní fiasko. Už vše dospělo do takové stádia, že dokončeny být musí, i kdyby to znamenalo absolutní pohromu pro školy i studenty (resp. žáky).

A na konec; 2009-09-09 byly státní maturity opět o rok odloženy. Pro odložení se vyjádřilo 83 ze 139 poslanců. Závěr si udělejte sami.