Dezinformace, lži, hoaxy a alternativní fakta o covid-19 na Ministerstvu zdravotnictví ČR.

Ministerstvo zdravotnictví ČR aktualizovalo na svém dezinformačním webu svou jedinou správnou pravdu o covidu. Ve světě, kde se včerejší dezinformace a konspirační teorie stávají zítřejší realitou, má smysl se na to podívat podrobně. MZČR už některé své fake news samo stáhlo, například upravilo původní dříve uváděnou dezinformaci „Očkování jako totalitní nástroj“, ve kterém vyvracelo „spekulace o povinném očkování a očkovacím pasu“ (stále najdete tady). Tiše zmizela také část o dezinformátorech, za které byli pokládáni prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. nebo Václav Klaus. Jak dlouho asi bude trvat, než ministerstvo pravdy a lásky vydá další upravenou a externími fact-checkingovými agenturami zpracovanou verzi 3.0?

Vakcína je údajně škodlivá

Dezinformace podle MZČR:
Vakcinace je nezdravá. Podle serveru Skrytá pravda se firma AstraZeneca vyvázala z odpovědnosti za případné škody, což má být důkaz nebezpečnosti této vakcíny.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Každá vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými klinickými testy na desítkách tisíc lidí, které odhalí případné nežádoucí účinky. Teprve poté je možné uvést vakcínu na trh. U registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a farmaceutická jakost.Bezpečnost vakcín je kontinuálně sledována i po jejich registraci a uvedení na trh. Zdravotničtí pracovníci, ale i pacienti hlásí podezření na případné nežádoucí účinky, které se průběžně na evropské úrovni vyhodnocují.

Vakcína proti nemoci covid-19 je jedním z jednoznačných kroků, jak dlouhodobě a doufejme, že i natrvalo zastavit šíření epidemie u nás i ve světě. V minulosti zavedení vakcinace pomohlo ke snížení či dokonce vymýcení řady nemocí (např. pravých neštovic, dětské obrny či záškrtu).

Nespokojený:
Avizovaný článek serveru Skrytá pravda je tady: Za případnou smrt či poškození po vakcíně AstraZeneca si zodpovědnost nesu sám, a nikoliv výrobce? To snad ne! Pokládá celkem logickou otázku, proč si výrobce vakcíny vyjednává výjimku z odpovědnosti za škodu jím případně způsobenou, když si je jistý bezpečnostní svého výrobku? Škodlivost vakcín je široký pojem. Kromě krátkodobých projevů a následků ještě vůbec neznáme ty dlouhodobé, včetně vlivu na naší přirozenou imunitu. Asi jenom náhodou zastavuje používání vakcín AstraZeneca jedna země za druhou a lidé umírají.

Vakcína nebude účinná

Dezinformace podle MZČR:
Vakcína vyvinutá za tak krátkou dobu nebude účinná, protože uvést vakcínu na trh trvá obvykle dlouhé roky. Farmaceutickým firmám jde pouze o zisk, a nikoliv o bezpečí lidí.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Virus SARS-CoV-2 je podobný virům SARS a MERS. Týmy, které se věnovaly výzkumu vakcín na tyto viry, mohly využít předchozí znalosti a začít pracovat na vakcíně pro nový virus. Vzhledem k celosvětovému šíření viru se do výzkumu mohlo zapojit více zařízení a po celém světě mohlo být do studií zařazeno větší množství lidí mnohem rychleji. Navíc ke stanovení účinnosti vakcíny je zapotřebí, aby byli testovaní vystaveni viru v přirozeném prostředí. U méně běžných onemocnění toto může trvat léta. Díky celosvětové pandemii se však data podařilo nasbírat v krátkém čase. Farmaceutické firmy jsou také ochotné investovat do výzkumu mnohem více finančních i lidských zdrojů.

Hodnocení vakcíny probíhá podle obvyklých standardů pro zajištění kvality, bezpečnosti a účinnosti. Rozhodnutí o registraci vakcín je podloženo všemi potřebnými údaji. Urychlují se zejména administrativní kroky. Kritéria pro registraci vakcín jsou však přísnější než pro léky, protože takový přípravek se aplikuje zdravé populaci. V žádném případě tak nedochází k urychlení v té části klinických studií týkající se bezpečnosti.

Nespokojený:
Účinnost vakcín proti COVID-19 je daná čím? Zabrání přenosu viru? Zabrání onemocnění u očkovaného člověka? Zabrání „bezpříznakovým přenašečům“? Přestože by si to ministr Blatný zřejmě přál a opakovaně podobné dezinformace šíří, je účinnost vakcín poměřovaná jen zabráněním těžkému průběhu onemocnění a případně úmrtí. Ať ministerstvo zdravotnictví zveřejní data, jaký je mezi očkovanými počet pozitivně testovaných, kolik z nich skončilo v nemocnici a kolik z nich zemřelo s covidem.

„Aby vakcína byla lepší než přirozená pandemie, musela by urychlit kolektivní imunitu. Je to však přesně naopak, co vidíme právě teď: vakcíny nejsou schopny zabránit šíření viru u příjemců vakcín vystavených nově se objevujícím vysoce infekčním kmenům. To zabrání rozvoji kolektivní imunity.“
Geert Vanden Bossche, PhD, DMV

Každá z vakcín bude jinak účinná

Dezinformace podle MZČR:
Každá z vakcín bude mít jinou účinnost, a proto by měl mít každý právo vybrat si, kterou vakcínou bude naočkován.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Přestože se hodně diskutuje o účinnosti jednotlivých vakcín, u všech registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a jakost.

První registrovaná vakcína od společnosti BioNTech/Pfizer vyžaduje zvláštní podmínky skladování (-70 °C) a tedy nelze ji distribuovat do ordinací praktických lékařů. V žádném případě však kvůli tomu není dotčeno právo každého být informován o té které vakcíně a rozhodnout se. Očkování je dobrovolné.

Všechny registrované léčivé přípravky mají také stanovené indikace a kontraindikace. Každý by se tak měl řídit i doporučením svého lékaře, který zná jeho celkový zdravotní stav.

Nespokojený:
Rozdílná účinnost vakcín je uvedená přímo v prováděcích protokolech vakcín od jednotlivých výrobců. Liší se nejen jednotlivé vakcíny, ale i konkrétní vakcíny pro např. různé věkové skupiny. Samostatnou otázkou je potom účinnost vakcín vůči avizovaným mutacím viru SARS-CoV-2. Jestli je považováno za dezinformaci „každý by měl mít právo vybrat si, kterou vakcínou bude naočkován“, tak je na MZ ČR něco hodně špatně. Bez souvislosti je argumentováno dobrovolností očkování. Zřejmě jenom chyby v nepochopení pojmů. Jestli bez očkování resp. covid pasu nebude možné cestovat, jít do kina, hospody nebo na fotbal, nebo třeba časem taky do práce, budeme mít v obecné rovině možná ještě pořád na výběr, ale o dobrovolnosti se určitě mluvit nedá.

Očkování je pokusem na lidech

Dezinformace podle MZČR:
Vláda kráčí ve stopách Mengeleho. Přednostně budou očkovány ty skupiny obyvatel (chronicky nemocní, starší 65 let apod.), které byly ze studií očkovacích látek vyloučeny.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Klinická hodnocení se z etických důvodů neprovádějí pouze na dětech a těhotných. Účinnost vakcín se naopak vyhodnocuje jak u osob starších 65 let, tak u pacientů s dalšími chorobami (např. astma, chronické onemocnění plic, diabetes či vysoký krevní tlak).

Nespokojený:
Všechny používané vakcíny byly schváleny podmínečně. Jejich výrobci budou „pokračovat v předkládání výsledků z probíhajících klinických hodnocení v požadovaných termínech“, předpokládají se další studie a „v případě potřeby bude regulátor vydávat opatření pro ochranu veřejného zdraví“. Více informací najdete v textu: Vakcíny proti covidu jsou lékařský experiment na populaci planety.

Vědci zkouší na lidech novou, neznámou technologii, tzv. mRNA

Dezinformace podle MZČR:
Vakcíny farmaceutických společností BioNTech/Pfizer a Moderna pracují na principu tzv. mRNA. Jedná se o neznámou a dosud nevyzkoušenou technologii a nevíme, co v těle napáchá za škody.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Přestože jde o nový typ vakcín, na jejich vývoji se pracuje téměř 30 let. Nejedná se tedy o žádnou narychlo vyvinutou metodu.

Více o mRNA covid-19 vakcíně na webu Státního zdravotního ústavu.

Nespokojený:
Údajná dezinformace mluví o „dosud nevyzkoušené technologii“, z principu věci je tato informace správná. Vakcíny mRNA nikdy předtím nebyly použité na lidech, teď se jimi očkuje v rozsahu, který nemá v historii obdoby.

Další informace najdete tady:
Experiment na lidech. Třicet světových lékařů o vakcíně proti Covid-19.
Věřím očkování, ale nevěřím vakcíně proti COVID-19, říká známý epidemiolog.
Zastavte očkování proti COVID-19, vyzývá odborník na vakcíny.
Vakcíny proti covidu jsou lékařský experiment na populaci planety.

Vakcína může způsobit nemoc samotnou

Dezinformace podle MZČR:
Vakcínou se do těla vpraví samotný virus SARS-CoV-2 a je tak vyšší šance, že nemoc propukne.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Žádná z vakcín proti covid-19 neobsahuje celý virus, který by byl schopen se množit nebo se dostávat do buněk, a tedy není schopen infikovat člověka. Vakcíny obsahují jen součásti, které budou stimulovat imunitní systém, aby vytvořil protilátky. Vakcína není nebezpečná ani nezpůsobí nemoc samotnou.

Vakcína způsobí genetické vady

Dezinformace podle MZČR:
Vakcíny mohou změnit lidskou DNA a způsobují genetické poruchy srovnatelné s hemofilií, Turnerovým či Downovým syndromem. Vakcíny jsou zločinem proti lidskosti.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Vakcína společnosti Pfizer obsahuje genetickou informaci pro tvorbu tzv. spike proteinu, což je stejná bílkovina, jako je na povrchu koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19. Po podání vakcíny buňky přečtou genetickou informaci, na základě které začnou vytvářet tzv. spike protein. Imunitní systém člověka bude s tímto proteinem zacházet jako s cizorodou látkou a vytvoří proti němu přirozenou obranu. Pokud očkovaná osoba přijde později do styku s virem SARS-CoV-2, imunitní systém rozpozná spike protein na povrchu viru a bude připraven na něj zaútočit. Vakcína lidskou DNA nemění, ani nezpůsobuje genetické vady. Pokud by měla vakcína měnit lidskou DNA, pak by se náš genetický kód musel měnit po všem, co sníme, nebo při jakékoli infekci jiným mikroorganismem.

Očkování způsobuje neplodnost

Dezinformace podle MZČR:
Vakcíny způsobují neplodnost či dokonce permanentní sterilizaci, protože ničí protein potřebný k tvorbě placenty.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Očkovací látka neobsahuje žádnou část koronaviru ani protein syncytin zásadní pro vývoj placenty. V opačném případě by to znamenalo, že každá žena, která nákazu prodělala a má v těle protilátky, by byla neplodná.

Farmaceutické firmy záměrně tají vedlejší účinky vakcín

Dezinformace podle MZČR:
Server AC24 tvrdí, že farmaceutické firmy se snaží záměrně utajit možné vedlejší účinky vakcín. Seznam, který server zveřejnil, obsahuje 22 vedlejších účinků včetně smrti a má sloužit jako důkaz nebezpečnosti vakcinace.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Bezpečnost vakcín je kontinuálně sledována i po jejich registraci a uvedení na trh. Zdravotničtí pracovníci jsou povinni hlásit veškeré závažné nebo neočekávané nežádoucí účinky očkování, se kterými se v praxi setkají. Tuto povinnost mají také farmaceutické společnosti. Hlásit podezření na případné nežádoucí účinky ale mohou i sami pacienti na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Hlášení se následně průběžně na evropské úrovni vyhodnocují.

Možné nežádoucí účinky má každý léčivý přípravek. I po očkování proti covid-19 se mohou lidé setkat s nežádoucími účinky. Jedná se především o mírné komplikace, jako je zarudnutí, bolest či otok v místě vpichu, bolest hlavy, zvýšená teplota či únava.

Vakcína prošla všemi fázemi klinického hodnocení, aby se právě odhalily všechny možné nežádoucí účinky. Běžná léčiva mají široké spektrum nežádoucích účinků, i proto se lékař či lékárník ptá pacienta na alergie a jiné obtíže, aby vždy benefity z léčby převládly nad případným a možným rizikem. Není proto na místě se očkování bát. Zhodnocení celkového a aktuálního zdravotního stavu lékařem je obvyklý postup před aplikací jakékoliv vakcíny či před nasazením jakéhokoliv léku. Stejně obvyklým a standardním postupem je, že každá vakcína musí být podávána pod bedlivým dohledem lékaře.

Vakcíny obsahují hliník, který je zdraví škodlivý

Dezinformace MZČR:
Vakcíny obsahují hliník, který je zdraví škodlivý. Hliník ve vakcínách oslabuje imunitní systém nebo způsobuje astma, alergie či dokonce autismus.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Očkovací látky proti covid-19 (Pfizer, Moderna) hliník neobsahují.

Některé jiné očkovací látky skutečně obsahují soli hliníku, a to proto, že působí jako jakési depo tak, aby po aplikaci do svalu se tento antigen postupně uvolňoval. Jsou to minimální dávky hliníku, který se nikde neukládá. Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by hliník z vakcín způsoboval uvedená onemocnění. Voda, vzduch, ale i mateřské mléko – hliník je všude kolem nás. Objevuje se i v některých vakcínách, ale v žádném případě ne v množství, které by bylo nebezpečné pro lidský organismus.

Nespokojený:
Celkově jsme podobnou argumentaci o bezpečnosti mohli sledovat např. u vakcíny Pandemrix proti prasečí chřipce v roce 2009. Vlády také ujišťovaly veřejnost, že vakcína je zcela bezpečná, tak bezpečná jak jen vakcína může být, že byla dostatečně otestovaná ačkoli nebyla, a že je potřebná k boji proti pandemii prasečí chřipky. Problém je, že podle řady pravomocných rozsudků britských a irských soudů vakcína Pandemrix kauzálně způsobovala zničující onemocnění, což následně prokázali vědci.

Podobnost se současnou epidemií SARS-CoV-2 je zarážející:

  • Vakcína byla vyvinuta extrémně narychlo aby se „stihla nasadit proti hrozící pandemii“.
  • Vláda garantovala výrobci, farmaceutickému gigantu GSK, imunitu proti žalobám za vedlejší účinky.
  • Klinické zkoušky byly zkráceny, aby šlo vakcínu co nejrychleji vrhnout do výroby a distribuce.
  • Vláda garantovala výrobci, farmaceutickému gigantu GSK, imunitu proti žalobám za vedlejší účinky.
  • Vakcinace byla povinná pro zdravotníky z první linie a dobrovolně-povinná pro další skupiny.

Po vakcinaci se u stovek a pak tisíců lidí začala objevovat autoimunitní nemoci narkolepsie a kataplexie. Narkolepsie znamená, že nemocný nekontrolovatelně usíná kdekoli – v práci, při řízení, na ulici – a tím pádem nemůže vůbec vést normální život. Někteří pacienti, u kterých Pandemrix narkolepsii způsobil, tak spáchali sebevraždu, např. zdravotní sestra Katie Clack. V Evropě se jednalo cca. o 1.000 dětí. Mimo to bylo uznáno, že Pandemrix způsobil narkolepsii asi u 1.000 dospělých, zejména z řad zdravotního personálu, ale další prokázané případy ještě přibývají.

Zdroj: Racionální, nekonspirační důvody, proč odmítnout vakcínu na nCOV-19

Kdyby byla vakcína účinná, nechají se nejprve očkovat „elity“

Dezinformace podle MZČR:
Kdyby byl virus skutečně nebezpečný, tak se nejprve nechají očkovat elity a nenechávají „svoji“ vakcínu obyčejným lidem. Kdyby byla vakcína bezpečná a účinná, nedistribuuje ji stát všem zadarmo.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými klinickými testy, které odhalí případné nežádoucí účinky. Teprve poté je možné uvést vakcínu na trh. Vakcíny se testují na dobrovolnících pod lékařským dohledem.

Jako první se vakcínou proti covid-19 nechal očkovat premiér Andrej Babiš, následně i ministr zdravotnictví Jan Blatný, ale třeba i ředitelé největších nemocnic, a to právě proto, aby šli všem příkladem.

„Jsem rád, že jsem se mohl nechat naočkovat účinnou a bezpečnou vakcínou a vás všechny prosím o totéž. Zejména pak naše starší spoluobčany. Věřte mi, nenabízel bych vám nic, čemu bych sám nevěřil a co bych před tím sám nevyzkoušel. Očkování má smysl! Je to cesta zpět k normálnímu životu,“ říká ministr zdravotnictví a lékař Jan Blatný.

Nespokojený:
Argumentace proti neexistující dezinformaci. Správně formulovaná dezinformace by měla být: Čím jsou vlastně elity očkované? A proč nepustili Babiše do očkovacího centra v Izraeli, kde byl vstup pouze pro očkované?

Očkování nebude mít význam pro ty, co nemoc prodělali

Dezinformace podle MZČR:
Onemocnění covid-19 zanechá mnohaletou imunitu. Lidské tělo si totiž pamatuje, co prodělalo za chorobu, a proto už očkování pro takového člověka není nutné.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Tzv. post infekční imunita není celoživotní ani dlouhodobá. Očkovací látka vytvoří daleko vyšší hladiny protilátek a buněčnou imunitu. Taková imunita je robustnější, a proto také dlouhodobější. K zastavení šíření covid-19 je potřeba dosáhnout 60 – 70% imunizace společnosti. Kolektivní imunity lze efektivně a nejrychleji dosáhnout jen očkováním. Samovolné promoření by mělo za následek velké množství obětí, ve hře by byla i neustálá hrozba kolapsu zdravotního systému.

Nespokojený:
Tvrzení ministerstva je absurdně v přímém rozporu s odborníky. Očkování po prodělání covidu nepovažuje za potřebné doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D. ve své studii, nedoporučuje ho ani Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc., který dokonce varuje před možnými riziky očkování pro ty, co už onemocnění prodělali: Očkování po prodělaném Covidu může zabít, varuje MUDr. Jiří Beran.

„V historii infekcí neexistuje situace, kdy by očkovací látka vytvářela větší, delší a trvalejší imunitní odpověď, než prodělané onemocnění. Prodělání onemocnění přináší dlouhodobou imunitu. A očkovací látky se toto snaží jenom napodobit v tom, že chtějí mít podobnou imunitu.“
MUDr. Jiří Beran

„Já opravdu nevím, co to s imunitním systémem udělá, když se v těle potká vakcína s T buněčnou imunitou. A troufám si říct, že to dnes neví nikdo.“
RNDr. Irena Koutná

Zdroje:
Přirozená imunita chrání i před mutacemi koronaviru, vakcína ne.
Kdo prodělal covid, očkování aktuálně nepotřebuje, potvrzuje RNDr. Koutná.
Očkování po prodělaném Covidu může zabít, varuje MUDr. Jiří Beran.
Cílená opatření jen pro rizikové skupiny, žádá MUDr. Jiří Beran.
Protiepidemické plány dělají naivní lidé, kteří nechápou principy šíření viru a jenom modelují.

K získání kolektivní imunity by stačilo promořit populaci

Dezinformace podle MZČR:
Přirozenou imunitu lze podle některých tvrzení získat jednoduše tzv. promořením. Kontroverzní strategie doporučují na pár měsíců izolovat všechny, kteří jsou virem nejvíce ohroženi, a ostatní virem řízeně nakazit. Většina lidí by podle této teorie měla mít mírný průběh a brzy by tedy společnost měla získat takovou kolektivní imunitu, že virus doslova zmizí.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Po prodělání některých virových onemocnění nezíská člověk solidní, tzv. celoživotní nebo dlouhodobou imunitu. U nového typu koronaviru se to potvrzuje. Jsou případy, kdy lidé onemocní i opakovaně. Imunita po prodělané nemoci covid-19 trvá pravděpodobně jen několik měsíců, a tedy rozhodně není dlouhodobá. Očkovací látka má tu výhodu, že je konstruovaná tak, že svým antigenem stimuluje imunitní systém k daleko větší tvorbě protilátek, než to umí samotný virus. Dá se proto předpokládat, že po očkování bude imunita solidnější a dlouhodobější než po vlastním prodělání nemoci.

Naočkovat by stačilo jen rizikové skupiny

Dezinformace podle MZČR:
Není nutné očkovat celou populaci. Naočkovat by stačilo jen rizikové skupiny, u kterých hrozí závažnější průběh onemocnění covid-19.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
U onemocnění, která jsou mezilidsky přenosná, což covid-19 jednoznačně je, je nutné ochránit většinu populace. Naočkováním vybraných osob bychom sice ochránili jednotlivce, ale virus by se v populaci dále šířil. Abychom získali kolektivní imunitu, je třeba proočkovat 65 – 70 % populace. Očkováním navíc chráníme nejen sebe, ale i ty, kdo tak kvůli svému zdravotnímu stavu učinit nemohou. Vakcinace je nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie u nás i ve světě.

Nespokojený:
Po prodělání onemocnění covid-19 jste minimálně rok a snad i rok a půl chráněni
. A možná i déle. Dokáže to samé i vakcína proti COVID-19 nebo nás za půl roku čeká další očkovací kampaň? Naopak masovým používáním vakcín riskujeme ztrátu kolektivní imunity.

Zdroje:
Vědkyně Koutná: Paměťová imunita chrání po prodělání covidu nejméně rok
Zastavte očkování proti COVID-19, vyzývá odborník na vakcíny.

Jak je možné, že nemáme lék, ale máme vakcínu?

Dezinformace podle MZČR:
Je podezřelé, že vědci dokázali za tak krátkou dobu vyvinout vakcínu, ale přitom na covid-19 stále nemáme účinný lék.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Složitosti a rizika při vývoji nových protivirových léků jsou proti vakcínám výrazně odlišné. V případě vývoje vakcíny se jedná o postupy dlouhodobě známé a ověřené z vývoje jiných vakcín, a je tedy možné je označit za bezpečné. I vakcína proti sezónní chřipce pro předem určené kmeny musí být vyrobena na daný rok v řádu několika měsíců a nikdo krátkost času na přípravu nerozporuje. Vakcíny jsou mimořádně bezpečné a nelze zpochybnit, že jsou zodpovědné za záchranu miliónů lidských životů na celém světě. Očkování je právem označeno za nejvýznamnější vymoženost lidstva a medicínu novověku.

Nespokojený:
V otázce léků na COVID-19 si stačí připomenout Ivermektin a Isoprinosin: Ivermektin a Isoprinosine. Kde koupit a jak používat léky na COVID-19? Postupy při vývoji mRNA vakcín nebyly nikdy v historii úspěšně použité, ale jsou nám neustále předkládané jako jediný možný recept na epidemii. Léky s prokázanou účinností od lékařů z praxe jsou naopak ignorované a dehonestované.

Očkování jako nový totalitní nástroj

Dezinformace podle MZČR:
Očkování proti covid-19 bude povinné pro všechny občany ČR pod hrozbou tvrdých trestů. Těm, kteří se očkovat nenechají, budou odebírány základní lidská práva a svobody. Neočkovaní budou občany „druhé kategorie“.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Očkování proti covid-19 je dobrovolné a hrazené z veřejného zdravotního pojištění. I při cestách do exotických oblastí se lidé nechávají očkovat na některé nemoci, které by jim v lepším případě mohly pouze znepříjemnit pobyt v dané destinaci, v tom horším by si z takové cesty přivezli následky na celý život. Hlavní výhodou jakéhokoliv očkování je tak prevence nemoci samotné, v některých případech můžeme mluvit i o záchraně života.  

Nespokojený:
Ministerstvo se vyhrazuje proti informacím, které jeho představitelé sami prezentují, a spíš než o předmětu samotném se vede diskuse jen o formě. Tady třeba odhaduje Prymula očkovací pasy od června, tady potvrzuje covid pas i Blatný, s očkovacím pasem se bude chodit do restaurace či posilovny, a jenom s ním se bude dát cestovat. Co jiného je občanství druhé kategorie?

V obecné rovině se možná ještě pořád budete moc rozhodnout, jestli chcete cestovat, jít do restaurace, do kina nebo na fotbal, časem zřejmě i do práce, jenom si někteří z nás tu „dobrovolnost“ představují tak nějak jinak.

„Sice chápu, že z určité části populace uděláme občany druhé kategorie, sám jsem s tím měl ještě před několika měsíci problém, ale bude to nezbytné.“
MUDr. Julius Špičák, člen vládní delegace po návštěvě Izraele

Covid-19 vypustili Soros a Gates

Dezinformace podle MZČR:
Vir unikl z laboratoře ve Wuhanu, kterou údajně vlastní společnost Pfizer vyvíjející vakcínu proti koronaviru. Zmiňovanou společnost má financovat Soros a jejím akcionářem je Bill Gates. Očkování je cesta k tomu, jak lidem implantovat mikročipy, které budou sledovat jejich pohyb.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Jedná se o ryze konspirační teorie. Tyto skutečnosti nebyly nikdy prokázány.
V současné době neexistuje žádný důkaz o tom, že by byl virus vytvořen uměle s cílem zdecimovat populaci.
Technicky není možné připravit očkovací látku tak, aby obsahovala čipy pro sledování. Vakcína je roztok. Každý se může před očkováním podívat, že neobsahuje žádné pevné částečky.
Výše uvedené teorie těží z přesvědčení některých lidí, že očkování je nejen neúčinné, ale dokonce i nebezpečné. Jde o vyvolávání strachu, nedůvěry a paniky.

Nespokojený:
O úniku viru s označením SARS-CoV-2 z wuhanské resp. čínské laboratoře informoval i exministr zdravotnictví Prymula nebo oblíbený mainstreamový „expert“ Flégr. Můžeme je konečně přidat na seznam dezinformátorů? Jakou roli v epidemii koronaviru hrají Bill Gates a George Soros ukáže až čas, stejně tak jako prověří úspěšnost vakcíny pro její ukončení. Do té doby si všichni budeme muset vystačit s okřídleným „Vašu piču jsem taky neviděl a věřím, že ju máte!“.

Antigenní testy jsou nespolehlivé

Dezinformace podle MZČR:
Podle portálu Aeronet je spolehlivost antigenních testů velmi nízká. Pozitivitu má vyvolávat nejen koronavirus, ale i řada potravin a jiných věcí. Důkazem má být video ze Slovenska, kdy údajnou pozitivitu vyvolalo i mléko.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Antigenní testy na covid-19 jsou vhodné pro široké použití. Spolehlivost testů je u osob s akutním onemocněním až 90 %. PCR testy mohou po prodělané nemoci vykazovat delší dobu pozitivitu, aniž by osoba musela být infekční. To u antigenních testů neplatí. Provádějí se také z výtěru z nosu nebo nosohltanu, ale místo virového genomu hledají antigeny (bílkoviny) na povrchu viru. Antigenní test pomůže včas odhalit infekční osoby a tím zabránit dalšímu šíření viru v populaci. Testy jsou rychlejší a levnější.

Nespokojený:
Aeronet zveřenil článek VIDEO: Krabicové mléko bez laktózy od slovenské firmy je pozitivně testované na COVID-19 pomocí antigenového stěrového testu z lékárny! 30.11.2020. Vztahoval se k tehdejšímu celoplošnému testování antigenními testy na Slovensku, které teď postupně zavádíme přes zaměstnance i u nás. Argumentace MZČR spolehlivostí antigenních testů u osob s akutním onemocněním je mimo realitu, protože se testují plošně zdraví lidé bez příznaků. V praxi existují až stonásobné rozdíly u testů schválených ministerstvem zdravotnictví, o špatné spolehlivosti mluví i studie z Motola. Výsledek pozitivního antigenního testu se navíc stále musí ověřovat i PCR testem. Ani to nestačí pro uznání jejich nespolehlivosti?

Další zdroje:
Celoplošné testovanie: Načo, veď testy sú nespoľahlivé?
Antigenní testy nejsou spolehlivé, ukazuje provedená studie
Antigenní testy se pro plošné testování nehodí, covid-19 neodhalí u třetiny nakažených, varuje mikrobiolog
Rychlé, levné, ale málo spolehlivé. Antigenní testy neodhalily třetinu nakažených
Iba blázon robí dookola stále to isté a čaká od toho iný výsledok
Trápení s firemním testováním: Skoro každý druhý pozitivní test byl omyl

Covid-19 je jenom horší chřipka

Dezinformace podle MZČR:
Covid-19 je jenom „další chřipka“. Smrtnost nevyvolává nemoc, ale teror vládních opatření a zákazů a nemoci vyvolané nošením roušek.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Covid-19 a chřipka mají řadu podobných příznaků: horečky, suchý kašel, bolesti svalů a kloubů. Chřipka však nemá na rozdíl od covid-19 bezpříznakový průběh. Každý člověk s chřipkou se dá v populaci snadno odhalit, tedy dá se i izolovat a tím se zabrání dalšímu šíření nemoci. U covid-19 má až 40 % lidí bezpříznakový průběh, tedy o takových lidech v populaci nevíme a neumíme zabránit dalšímu šíření viru. Rovněž smrtnost u covid-19 (tj. podíl zemřelých ze všech pozitivních) je ve srovnání s chřipkou 20x – 30x vyšší. Covid-19 mívá také závažnější následky. Známé je postižení plic, dušnost, plicní fibróza trvající několik týdnů až měsíců, ale i systémové záněty. To u chřipky rovněž není tak běžné.

Nošení roušek je nebezpečnější než AIDS

Dezinformace podle MZČR:
Portál Aeronet tvrdí, že nošení roušek je vážně nebezpečné a způsobuje ztrátu kolektivní imunity. To údajně zapříčiní nemoci s vyšší mortalitou než AIDS.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Neexistuje žádný důkaz o tom, že by nošení roušek jakýmkoliv způsobem oslabovalo imunitní systém. Taktéž není jakýkoliv důkaz, že by roušky způsobovaly jakákoliv onemocnění. Naopak, jedním z významných opatření, kterým lze dosáhnout omezení šíření epidemie covid-19, je právě povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest, který brání šíření kapének. Důkazy o vlivu roušek na prevenci přenosu SARS-CoV-2 jsou stále četnější a ochranu nosu a úst doporučují na jejich základě veřejnosti i významné odborné organizace, včetně Světové zdravotnické organizace (WHO), Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Středisek pro kontrolu a prevenci nemocí Spojených států amerických (CDC). V průměru dochází k více než pětinásobnému snížení rizika přenosu. Roušky představují jednoduchou bariéru, která zabraňuje šíření kapének respiračních sekretů vzduchem na jiné lidi, především při mluvení, kašlání nebo kýchání. Pokud přijde zdravý jedinec do kontaktu s osobou s onemocněním covid-19, která je bez roušky, je pravděpodobnost přenosu onemocnění velmi vysoká.

Jaká jsou nejúčinnější opatření proti šíření nákazy covid-19, najdete v této prezentaci.

Nespokojený:
Argumentovat doporučením organizací jako WHO, které názory na roušky mění jako na běžícím pásu, postrádá smysl. Navíc v České republice aktuálně nenosíme roušky ale respirátory. Zajímavý je pohled do praxe, kde analýza padesáti států za období od 1. května do 15. prosince 2020 ukazuje větší šíření koronaviru při povinném nošení roušek.

Zdroje:
S povinnými rouškami dochází k většímu šíření koronaviru než bez roušek.
WHO nedoporučuje povinné nošení roušek u nenakažených. Přináší riziko a nepomáhají, tvrdí organizace
Respirátory víc škodí, než pomáhají, varuje MUDr. Jan Hnízdil.
Respirátor FFP2 je symbol NEZMYSLU a psychického násilia
Semeniště virů a bakterií. Respirátory budou „lahůdka“, obává se lékař Pollert

Kvůli epidemickým opatřením zemře více lidí než na koronavirus

Dezinformace podle MZČR:
Na sociálních sítích se šíří americké video s českými titulky z dílny projektu Otevři svou mysl. Autor videa tvrdí, že v souvislosti s opatřeními na zbrzdění epidemie zemře více lidí, než na samotnou nemoc covid-19 (zoufalstvím, podvýživou nebo třeba kvůli odkladu operací). Autor videa nabádá k porušování opatření (například k otevírání obchodů) a také k masovým protestům.
screenshot

Vysvětlení MZČR:
Z epidemiologického hlediska a medicínského pohledu je nezpochybnitelné, že pouze striktní opatření dostanou pandemii pod kontrolu. Proti tomu ale stojí fakt, že současná situace ovlivňuje miliony lidí existenčně. Proto, abychom ochránili relativně malou, ale zranitelnou část populace, musíme na čas přistoupit k tomu, že omezíme běžný život. Není však pravdou, že by snad na jiné nemoci umírali lidé častěji než na covid-19 (od počátku pandemie se celosvětově koronavirus prokázal u více než 70 mil lidí, přes 1,59 mil z nich zemřelo; zdroj: Univerzita Johnse Hopkinse, 12. 12. 2020). Zavedená opatření jako např. roušky či obecně omezení mobility lidí se z dlouhodobého hlediska ukázala jako jediná možná, jak zamezit nekontrolovatelnému šíření nemoci.

Nespokojený:
Na video se můžete podívat sami:

Některé ze zdrojů, na které se video odkazuje:
A letter signed by hundreds of doctors warning of adverse health consequences stemming from the coronavirus shutdowns

Thousands of lives could be lost to delays in cancer surgery during COVID-19 pandemic
New WBT & Robert Graham Center Analysis: The COVID Pandemic Could Lead to 75,000 Additional Deaths from Alcohol and Drug Misuse and Suicide
Impacts of COVID-19 on childhood malnutrition and nutrition-related mortality

„Pouze 30 % vykázaných úmrtí je jednoznačně spojeno s koronavirem,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný v Otázkách Václava Moravce 24. ledna. Zopakoval tam také svůj výrok pro TN.cz: „Deset procent, kam patří například i ta autonehoda, je bez spojitosti s koronavirem.“

Dezinformace o covid-19 na Ministerstvu zdravotnictví České republiky.