Další lekce svobody od Evropské unie

Slovensko jde do války s Bruselem! Pohárem, u kterého přetekla poslední kapka, je odmítnutí půjčky 817 milionů eur zadluženému Řecku. Takovou drzost (rozuměj mít vlastní názor) si samozřejmě nemohla nechat Evropská unie líbit, a po vzoru svých předchozích víceméně úspěšných nátlakových akcí vytáhla proti kabinetu Ivety Radičové do ofenzivy. Že se slovenská vláda chová tak, jak slíbila svým voličům? Koho to zajímá? Sliby si nechte pro volby a teď koukejte platit. Že na to nemáte, tak si na půjčku půjčte!

Pokud vám to zní absurdně, stejně nesmyslná je i argumentace zdůvodňující povinnost Slovenska přiřadit se do semknutého šiku. Podle eurokomisaře Olliho Rehna je rozhodnutí Bratislavy o Řecku porušením závazku, které narušuje solidaritu v eurozóně. Skoro by se chtělo takové licoměrnosti zasmát, kdyby to nebylo spíš k pláči. Kde byli páni eurokomisaři ve chvíli, kdy Řecko vesele kupilo své dluhy, bezostyšně podvádělo a falšovalo údaje o své ekonomické situaci? Možná na dovolené v Řecku…

Ve chvíli, kdy se probudili, a zjistili, že Řecko jim celou dobu sralo na hlavu, neváhali přispěchat na pomoc. Proč? Protože jedinou další alternativou by bylo vyloučit Řecko z Eurozóny (jenže to pro jistotu stejně nejde) a uvolnit tak kamínek, který by mohl výrazně přispět k rozpadu Evropské unie jako celku. K tomu by bylo tak jako tak ještě hodně daleko, ale strach a hysterie, které okolo takové možnosti zavládla, hodně napovídá o skutečné situaci uvnitř EU.

Uvidíme jak dlouho dokáže slovenská vláda vzdorovat. Evropská unie už si v minulosti měla možnost vyzkoušet jak přitlačit na neposlušné členy. A že to umí naposledy ukázala v případě irského referenda ohledně přijetí Lisabonské smlouvy. Představa demokratického hlasování v pojetí EU: budete hlasovat opakovaně a tak dlouho, dokud výsledek nebude ANO. Výsledek není otázkou rozhodování, ale jen času a počtu pokusů – jednou to vyjde.

Může se tak nakonec snadno stát, že Slovensko, možná v nějaké jiné formě, která mu zachová tvář, zaplatí. Ohebnost a hraní se slovy je EU vlastní. Metoda cukru a biče. Kupování si jednotlivých zemí za ústupky, a občanů za přísun peněz z fondů Evropské unie. Vyslaný vzkaz si přeberte každý sám. Pravidla? K čertu s nimi. Žerte a podvádějte dokud vám to bude procházet, a potom přijďte s děravou kapsou a nataženou rukou, my už něco vymyslíme.