Platí zákony pro všechny?

Určitě stejně jako já rádi posloucháte hudbu. Nezáleží na tom jestli hip-hop, metal, pop, country, klasiku, house, nebo snad darkwave nebo jiný žánr. Nezáleží ani na věku, ať je vám 12 nebo 60, všechny nás, milovníky hudby, spojuje jedna věc. A to je, pánové a dámy, OSA, neboli Ochranný svaz autorský.

OSA, soukromá organizace, podivný a kontroverzní spolek s téměř zabijáckými pravomocemi, vybírající tvrdé výpalné od všech a ze všeho, co se byť jen vzdáleně týká hudby a hudební produkce. Dokonce i za ty hudebníky, kteří se od podobné “snahy” distancují; takto vybrané peníze jdou hádejte kam? Umělci určitě ne.

Zhruba potud saha vědomí běžného člověka, ale jsou i takoví, kteří se rozhodli ponořit do toho svinstva trochu hlouběji. Vznikají už dokonce i weby, které se kritikou organizace OSA přímo zabývají. Určitě stojí za to pročíst. Až mě překvapilo, jak podobné názory na věc s autorem tohoto webu máme.

Co mě naprosto zarazilo byl fakt, že samotné počínání OSA by mělo být v rozporu s Listinou práv a svobod. Že by se opět zašlo až tak daleko s přepokladem, že si lidé nebudou všímat?

Pochybuju že se vám zamlouvá představa, že z každého datového nosiče který zakoupíte má tato organizace zisk. Dokonalé ignorování u nás platné presumpce neviny. Někdo by mohl říct, že je to zanedbatelná částka, ale vynásobte to počtem CD a DVD, toto číslo vynásobte počtem kupujících, přičtěte autorské poplatky, poplatky za veřejné produkce a podobné hovadiny a divil bych se, kdybyste takové peníze odmítli. Výsledkem je, že manažeři OSA parazitují na práci jiných a ztěžují život jak nám, tak většině umělců. A problém s kopírováním to stejně neřeší.

A to všechno provozují lidé, kteří nejsou schopni na své webové prezentaci zajistit aktuální informace a formuláře pro letošní rok (09).

Hudba byla součástí lidského života už o počátku prvních primitivních společenství, je nechutné, že se v dnešní době najdou grázlové, kteří potřebují vydělávat na základní lidské radosti a potřebě.