Antigenní testy nejsou spolehlivé, neodhalí třetinu nakažených. Vláda přesto chystá plošné testování.

Plošné testování koronaviru na Slovensku

Celoplošné testování koronaviru na Slovensku

Plošné testování koronaviru SARS-CoV-2 se stává tématem i u nás. Asi ne v tak masovém měřítku jako na Slovensku, ale plukovník Prymula by rád otestoval ústavy sociální péče, domovy seniorů a podobná zařízení, a chystá se nastavit systém testování v podnicích. Jako vždy ignoruje fakta. Studie provedená týmem pracovníků Ústavu lékařské mikrobiologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice v Motole uvádí, že účinnost antigenních testů je pod hranicí 70%.

„Výsledky studie jsou opravdu daleko za očekáváním. Celková senzitivita antigenních testů se podle našeho zjištění pohybuje pod hranicí 70 procent. Náš odhad byl přitom zhruba 85 procent. Dá se říct, že tři z deseti covid pozitivních pacientů, a to dokonce i pokud mají příznaky, antigenní testy vůbec nerozpoznají.“

Kromě skupiny „nakažených, které antigenní testy neodhalí, tady budeme mít i skupinu falešně pozitivních, u které se naopak koronavirus v testech najde. S takovým nálezem potom budou zřejmě lidé nucení ke karanténě a podobným omezujícím opatřením, aniž by byli nakažení nebo infekční. Pro příklad nemusíme chodit daleko, stačí se podívat k sousedům na Slovensko. Tam už testování antigenními testy spustili. A předseda vlády SR Igor Matovič si na facebooku spokojeně pochvaluje, jak velká byla účast. Nějak ale zapomněl dodat, pod jakou hrozbou sankcí se lidé nechali „dobrovolně“ testovat. Na fb postu Matoviče je ale zajímá jiná věc. Veřejné přiznání nespolehlivosti antigenních testů, když organizátor celoplošného testování vyzývá, aby lidé s negativním testem tomuto výsledku nevěřili.

Igor Matovič (předseda vlády SR): „POZOR!!! Keďže antigénové testy zachytávajú len tých ľudí s COVID-19, ktorí sú infekční… cca 4450 ľudí dnes z testovania odchádzalo s pocitom, že sú zdraví, ale nie je tomu tak. Sú pozitívni na COVID-19, ale nie sú infekční. …. Preto, PROSÍM, ZOSTANTE AJ S NEGATÍVNYM TESTOM NAĎALEJ MIMORIADNE OPATRNÍ.“

Smutným dokreslením současné absurdní situace je, že si předseda vlády SR plete pojmy jako Covid-19 (nemoc) a koronavirus SARS-CoV-2 (virus=nákaza), nerozlišuje mezi nemocným, nakaženým a infekčním apod. Na to jsme si už v koloritu covidového šílenství tak nějak zvykli. Matovič navíc tvrdí, že testy zachycují jen infekční lidi. Přitom výše uvedená studie naopak dokládá, že testy neodhalí ani lidi s příznaky onemocnění Covid-19.

Argumentace zastánců testování je jako obvykle ve snížení rizika přenosu nákazy oddělením „nemocných od zdravých“. Tento předpoklad nefunguje ani u PCR testů vykazujících falešně pozitivní výsledky, a už vůbec ne u antigenních testů, jak dlouhodobě upozorňují odborníci. Když vám z testů odchází jedna třetina testovaných, u které nevíte správný výsledek, tak k čemu takové testy jsou?

Zdroje:
Rychlé, levné, ale málo spolehlivé. Antigenní testy neodhalily třetinu nakažených
Antigenní testy se pro plošné testování nehodí, covid-19 neodhalí u třetiny nakažených, varuje mikrobiolog
Antigenní testy nejsou spolehlivé, ukazuje provedená studie

foto: Ministerstvo obrany SR